Tag Archives: евросонг

(ВИДЕО+ФОТО) ОФИЦИЈАЛНО Е – Ливерпул е домаќин на Изборот за песна на Евровизија во 2023. година

Евросонг во 2023 година ќе се одржи во Ливерпул, соопштено е на официјалните профили на тој музички натпревар. Ливерпул беше еден од 20-те градови кои се натпреваруваа за домаќин на Евровизија, што идната година се одржува во Велика Британија. Во финалето влезе и Глазгов, но победата сепак му припадна на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОТВОРЕНО со Јана Бурческа за Евросонг и приватниот живот: „Со денови плачев поради навредите, сè уште сум жртва на сајбер-булинг!“

Кога пред пет години на Евросонг преку видеоразгледницата откри дека е бремена, а потоа и нејзиниот дечко Александар ја побара за жена во живо, пред неколку милиони публика тргна лавината лоши коментари… Пејачката Јана Бурческа во 2017 година ја претставуваше Македонија на Евросонг во Киев. Оттогаш речиси и да не …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Евровизија ги објави новите претставници на Украина, луѓето пишуваат: „Се молиме за вас“

ОТКАКО пејачката Алина Паш реши да се повлече од овогодинешниот избор за песна на Евровизија, украинската телевизија UA: PBC избра нова песна што ќе ја претставува земјата во Торино. Станува збор за песна по име „Стефанија“, изведена од оркестарот „Калуш“. Оркестарот „Калуш“ беше втор на украинскиот избор за претставник на …

Повеќе »

(ФОТО) „Вечерва го претставувате Балканот“: Што рекле Ураганките пред ФИНАЛЕТО НА ЕВРОСОНГ?

Се ближи финалето на Евровизија 2021, Ивана, Сања и Ксенија подготвени ја чекаат својата вечер. Ќе видиме претставници на 26. земји, а Ураганките настапуваат под бројот осум. Нивниот настап од полуфиналето веќе има над пет милиони прегледи на Јутјуб. Нема сомнение дека ураганките ги освоија срцата на публиката ширум светот. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ураганките сободиле рекорд: Реагирале и организаторите на Евровизија!

Неверојатна ноќ е меѓу нас! Групата Ураган, која ја претставува Србија на Евровизија оваа година, целосно завладеа со интернетот. Нивната енергија и вокал направија вистински хаос: штом настапот за песната „Локо Локо“ се појави на официјалниот канал на Песна на Евровизија, прегледите започнаа да се нижат и ова е моментално …

Повеќе »

(ВИДЕО) Српската група „Ураган“ се пласира во финалето на „Песна на Евровизија“ а медиумите од регионот пишуваат за неверојатниот настап!

Се одржа втората полуфинална вечер на Евровизија, а претставничките на Србија, групата „Ураган“, се пласираа во финалето на натпреварот. Три енергични девојки ја кренаа целата сала на нозе изведувајќи ја својата песна ‘Локо Локо’. Заедно со „Ураганките“ Сања Вучиќ, Ксенија Кнежевиќ и Ивана Николиќ, член на српскиот тим во Ротердам …

Повеќе »

ЉУБОВ НА ПРВ ПОГЛЕД – Норвешкиот претставник „полудел“ по девојката од Азербејџан! Љубовна приказна на ЕВРОСОНГ, Тикс сака да ја ОСВОИ, таа му оставила тајна ПОРАКА во собата!

Одржано е првото полуфинале на овогодинешната „Евровизија“, а претставникот на Норвешка Тикс и претставничката на Азербејџан, Ефенди, меѓу другите, имаа забележителни настапи. За двајцата сега се зборува низ цела Европа, поради потенцијална љубовна приказна, што тој ја иницирал. Имено, со недели, Тикс изјавувал дека му се допаѓа Ефенди, и посветувал …

Повеќе »

Евросонг 2021: Васил Гарванлиев не се пласира во финалето!

Првата полуфинална вечер мина во знакот на неколку фаворизирани изведувачи кои со изведбите на своите композиции докажаа зошто се фаворити. Според гласовите на жирито и публиката во големото финале во сабота се пласираа: 1. Литванија 2. Русија 3. Шведска 4. Кипар 5. Норвешка 6. Белгија 7. Израел 8. Азербејџан 9. …

Повеќе »

(ФОТО) Вечерва во Ротердам на „Песна на Евровизија“ се одржува првото полуфинале: Гарванлиев настaпува шести

Вечерва во Ротердам ќе започне 65. издание на „Песна на Евровизија“. Директниот пренос од првата полуфинална вечер е на МРТ од 21. часот. Нашиот евровизиски претставник, Васил Гарванлиев вечерва ќе настапи вечерва,на првото полуфинале на изборот на песна за Евровизија во Ротердам, Холандија шести по ред. Васил вечерва ќе ја …

Повеќе »