Tag Archives: настап

(ВИДЕО+ФОТО) МАКЕДОНСКИ ТАЛЕНТИ – Ангела Маџирова: Од Њујорк на Бродвеј директно до Богданци со концерт во Домот на култура!

 „Од Њујорк на Бродвеј директно до Богданци во Дом на култура, повелете на концерт со Бродвејски хитови!“, вели Ангела на нејзиниот профил на Фејсбук… Ангела потекнува од Богданци. Таа е редовен ученик во ПСУ „Јахја Кемал“ – Скопје и вонреден ученик во ДМУЦ „Сергеј Михајлов“ – Штип. Ангела е редовен …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА – Познат глумец починал на сцена: Ја завршил точката, се поклонил и умрел!

Уметникот ја завршил точката, се поклонил, паднал и починал… Милан Ласица, актер, режисер, пејач, ТВ-презентер, писател, драматург, починал во Братислава. Подоцна беше разјаснето дека Ласица починал на сцената на неговиот театар Студио С – веднаш откако ја отпеал песната „Јас сум оптимист“. Уметникот ја завршил точката, се поклонил, паднал и …

Повеќе »

(ФОТО) ДОЈРАН РОК ФЕСТ – High Voltage: „Светот е уште жеден за добар рокенрол и нашите идоли што и ден денес на тие години свират и растураат низ целиот свет со истата енергија како кога биле деца!“

На 7. август во најјужниот град во нашата земја ќе се одржи „Дојран рок фест“ а меѓу учесниците и докажаните  High Voltage… Нашиот албум е напишан веќе 4. години и снимен како демо албум. Сеуште не сме го објавиле никаде затоа што наскоро ќе го снимаме професионално како студиски албум, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јелена Карлеуша пред настапот во Охрид „се испружила“ на под!

Пејачката Јелена Карлеуша објави хит видео од Охрид, каде отпатува за да го одржи првиот настап по долга пауза поради коронавирусот. Имено, таа на стотри на нејзиниот Инстаграм профил објави приказна од хотелската соба каде што беше сместена, во која можете да видите како се загрева пред настапот. Облечена во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Марија Груевска приреди светски спектакл во полуфиналето на „Ѕвездите на Гранд“ – и се пласира во ФИНАЛЕТО!

Секогаш оригиналната и атрактивна Марија Груевска повторно подготви спектакл за жирито и публиката… Марија Груевска настапуваше во полуфиналната вечер на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“. Имено, младата пејачка настапуваше во дуел со Мустафа Мехиќ. Младата битолчанка се претстави со песните „Веруј у нас“ и „Остачу слободан“. Како и секогаш, …

Повеќе »

(ФОТО) Симон Трпчески продолжува со успешните настапи: Вчерва ќе го освојува Санкт Петерсбург!

Познатиот амкедонски пијанист, Симон Трпчески вечерва, 11. јуни, ќе настапи во Санкт Петерсбург. На програмата е Шостакович, пијано концерт бр.2, со  Симфониски оркестар на Кнежевството Астурии и мајстор Паоло Бортоламеоли „Пред напуштањето на Белите ноќи, куса посета на прекрасниот Марински театар, средба со маестро Валери Георгиев, како и извонредниот бас …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Македонската учесничка во „Ѕвездите на Гранд“ ги остави сите во ШОК – На сцена во долна облека, а околу струкот – ЗМИЈА!

Во вчерашното шоу на музичкото натпреварување „Звездите на Гранд“, имавме можност да видиме како учесничката Марија Груевска, која доаѓа од Македонија, настапи во многу провокативна комбинација на облека, но и со змија околу струкот. Таа ја отпеа песната „Негатив“ на Тијана Дапчевиќ, а членовите на жирито беа шокирани кога ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) Еве зошто „Ураганки“ ја освоија Европа: Мелодија, певлив рефрен и АТРАКТИВЕН И ЕНЕРГИЧЕН НАСТАП!

На „Песна на Евровизија“ постои некое непишано правило композициите да имаат мелодија и што е поважно ПЕВЛИВ РЕФРЕН… Тоа е она што старите и прекалени хитмејкери го нарекуваат „два збора“, односно првите зборови од рефренот за кои секој може да се врзе и да ги испее. „Локо, Локо“ на „Ураган“, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КОЛКУ УБАВ МАЖ! Претставникот на Естонија најдобар „фраер“ на Евровизија! Уку ги освоил жените!

ПРЕТСТАВНИКОТ на Естонија на овогодинешната „Евровизија“, Уку Сувисте (38) настапи синоќа, во второто полуфинале на натпреварот, втор по ред, а социјалните мрежи беа преплавени со коментари за неговиот ефективен настап, но и за неговата убавина. „Ова беше магично“, „Колку убав човек“, „Тој е најубавиот учесник на Евровизија досега“, се едни …

Повеќе »