Tag Archives: нови правила

ПОРАДИ ПРЕТХОДНИ МАЛВЕРЗАЦИИ – Драстични промени во системот за песна на Евровизија: Земјите кои не се натпреваруваат добиваат право на глас

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) најави големи промени во системот на гласање за Евровизија 2023 година, а гледачите од земјите кои не учествуваат ќе можат да гласаат за прв пат во историјата на натпреварот. Организаторите на Изборот за песна на Евровизија го проширија гласањето на глобалната публика и ја намалија улогата …

Повеќе »

(ФОТО) УБАВА ВЕСТ ЗА НОВАК – Австралија ги менува правилата – Ѓоковиќ може да оди во Мелбурн?

Австралиските власти одлучија да ги променат условите за влез во земјата, а новите правила ќе стапат на сила на 6. јули, пишува „Sydney Morning Herald“.Според нив, странските државјани нема да мора да го пријават својот вакциналенстатус, со што се поништува една од мерките воведени за време на пандемијата на коронавирус.Оваа …

Повеќе »

НА ПОВИДОК ГОЛЕМ ПРЕСВРТ: СТИГНАЛЕ ОДЛИЧНИ ВЕСТИ ЗА НОВАК ЃОКОВИЌ, ПОЧНУВА ЛОВОТ ПО ИСТОРИСКИОТ ГРЕН СЛЕМ!?

Законите во пандемијата се менуваат многу често и прашање е какви правила ќе важат за неколку месеци Француските и италијанските медиуми во саботата објавија дека првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ треба да игра на овогодинешниот Ролан Гарос и покрај тоа што не ја примил вакцината за коронавирус. View this post …

Повеќе »

(ФОТО) Велосипедите пред автомобилите? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак, возачите не се задоволни!

Тоа е знак кој забранува претекнување на велосипедисти и мотоциклисти. Овој сообраќаен знак неодамна беше поставен во Штутгарт, на улица која има и посебна лента за велосипедисти и мотоциклисти одвоени со испрекината линија. Бидејќи конфигурацијата на коловозот поради недостаток на широчина на некои места не дозволува нормално поминување на автомобили …

Повеќе »

Грција од недела воведува ново правило за влегување – важи за сите!

Од недела, 19 декември, секој што сака да влезе во Грција ќе мора да има негативен ПЦР тест не постар од 48 часа, соопштило во средата Министерството за здравство. Ова, како што се наведува, важи и за вакцинираните лица и е дел од напорите за сузбивање на ширењето на пандемијата …

Повеќе »

Брачен живот: Кои работи мора засекогаш да ги заборави ОМАЖЕНАТА ЖЕНА?

Колку се менува животот на жената кога ќе се омажи? Речиси секоја жена сонува за совршен брак и семејство. За да го постигнете тоа, потребно е правилно да ги поставите приоритетите, односно да заборавите на некои работи што сте ги правеле пред брак. Се разбира, истите правила важат и за …

Повеќе »

Кои се новите трендови во љубовните врски и како пандемијата влијаеше на нив

Најавени се нови трендови во љубовните врски, а истражувањата покажаа дека пандемијата има прилично големо влијание врз нашите емотивни статуси. Истражувањето спроведено од апликацијата за запознавање Bumble покажа дека речиси половина од самците ширум светот сакаат наското да стапат во врска. Сепак, им требаат неколку месеци добро да размислат каков …

Повеќе »

(ФОТО) „Не, нема да бидам Џејмс Бонд“

Идрис Елба испадна од трката за новиот Џејмс Бонд. Барем засега. Во моментов во кината се прикажува нов филм за Џејмс Бонд, во кој оваа улога последен пат ја имаше Даниел Крег. Шпекулациите за следниот актер кој ќе ја има честа да глуми таен агент не престануваат, но сега со …

Повеќе »

СТРАВОТ ЈА ЗГОЛЕМИЛ ВАКЦИНАЦИЈАТА: Во Москва и трета доза против Ковид 19 – погодности за вакцинираните!

Вчера во Москва започнало повторното вакцинирање на оние кои биле вакцинирани пред шест месеци или кои се заразиле со корона вирус пред шест месеци. На 12. места, граѓаните на Москва можат повторно да добијат вакцина „Спутник V“ или „Спутник лајт“. Причината за повторување на вакцинацијата е тоа што по шест …

Повеќе »