(ФОТО) Поради грешка на лекарите оваа убавица ќе има последици:10. години погрешно ја лекувале

Британката Карла Креси (26) покренала петиција во средните училишта да почне да се крева свеста за ендометриозата, болеста која неа била дијагностицирана после десет години погрешно лекување.
Карла на 14. години почнала да чувствува болка во стомакот а кога побарала лекарска помош, и бил дијагостициран синдром на иритантно црево и цела деценија ја лекуавале од тоа.
„Ендиометриозата е една страшна состојба и да знаев да ги препознаам симптомите би било поинаку. Докторите од мене направија будала, како да е нормално тешко да крвариш и да паѓаш во несвест“ рекла Карла.

Finally out of surgery 🙌🏽 2 major operations within 6 days of each other really takes it out of you. Thank you for all your kind messages during this awful time, From being sent home from hospital misdiagnosed with a sickness bug to being rushed back in to have my appendix removed resulting in blood poisoning that spread all over my tummy poisoning other organs. The past 8 days have been hell but my family have been my rock and have not left my side ❤️ I am so excited to to be able to drink anything other than water and finally to eat again!Time for me to rest and get stronger ready to go home in a few more days, oh my god I am so excited to be able to drink a cup of tea 😍🙌🏽It's your time in need which makes you realise whose real. 💯 X


A post shared by Carla Cressy (@carlamcressy) on


Ендометриозата е болест кај која отекувањата од ендометријата, слузница на матката кој нормално се наоѓа во неа, се наоѓа вон матката. Тоа ткиво на слузница на матката прираснува за јајниците и лигаментите кои и даваат потпора на матката, и поретко таа прираснува за надворешниот дел на тенкото и дебелото црево, мокрачните канали, мокрачниот меур, вагина…

„Околу половина час после секое јадење стомакот ќе ми се надуеше како балон. Имав и главоболки, вртоглавици и чувствував страшна болка во грбот“ вели Карла и додава дека поради оваа состојба морала да ја напушти работата на модел со што се занимавала.Сепак, тоа не е најлошо, бидејќи, како што вели не знае дали ќе може да има деца иако тоа го сака најмногу на светот.

💛💛💛

A post shared by Carla Cressy (@carlamcressy) on

Сега, кога конечно и била утврдена вистинската дијагноза минува низ операции, но и поради лековите кои ги зема се соочува со рана менопауза. И сето тоа во 26. година живот. Таа зема лек кој го намалува производството на естроген за да се спречи растот на ендометриското ткиво, поради што се јавуваат симптоми на менопауза кај младите жени.
Дијагнозата на ендометриоза, за жал, не е проблематична само во случајот на Крли, бидејќи за оваа болест е тешко да се направи дијагноза и Карла се надева дека нејзината иницијатива ќе го промени тоа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски

Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски Неговиот татко Дометиј, брат на римскиот цар Пров, побегна од …