Tag Archives: 10 години

(ВИДЕО+ФОТО) Мајка со „трева“ го спасила својот син од рак!

На 10. години му откриле леукемија и станал зависен од тешки фармацевтски лекови . На 14. години му прогнозирале уште само неколку недели живот. Кога мајка му помислила дека Дарен ја живее последната недела размислувала да му ја даде и последната доза морфиум.Но, срцето на мајката не сакало да се …

Повеќе »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) „МАРС“ заокружи една деценија и почести со најдоброто од македонската музика!

„Зарем заминаа 10 години…?“ – беше мислата која им помина низ глава и гласно ја изговорија учесниците на годинешното јубилејно издание на фестивалскиот бренд на домашната забавна музичка сцена – „МАРС“. Да, помина една деценија откако КЦ „Александар Македонски“ и проект менаџерот Антонио Димитриевски останаа истрајни во идејата за поддршка …

Повеќе »

(ФОТО) Поради грешка на лекарите оваа убавица ќе има последици:10. години погрешно ја лекувале

Британката Карла Креси (26) покренала петиција во средните училишта да почне да се крева свеста за ендометриозата, болеста која неа била дијагностицирана после десет години погрешно лекување. Карла на 14. години почнала да чувствува болка во стомакот а кога побарала лекарска помош, и бил дијагостициран синдром на иритантно црево и …

Повеќе »

Повеќе манифестации за одбележувње на 10. години од смртта на Тоше Проески

Во понеделник се навршуваат 10 години од загинувањето на големата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески. Оддавајќи му почит, 12. маратонци од повеќе градови од Македонија денеска во 17. часот го почнуваат својот маратон од Нова Градишка во Хрватска каде Тоше Проески во 2007. година, во автомобилска несреќа го …

Повеќе »

(ВИДЕО) 10. години била во инвалидска количка, а сега „растурила“ во Танц со ѕвездите

Викториа Арлен десет години минала во инвалидска количка, а синоќа го воодушевила светот танцувајќи ча-ча-ча во „Танц со ѕвездите“ на ЕјБиСи телевизија.Арлен е бивша параолимпијка пливачка која болеста ја погодила кога имала 11. години и ја „приковала“ за инвалидска количка. Викториа после години борба, вежбање и истрајност неодамна застанала на …

Повеќе »