(ФОТО) Починал највисокиот човек во САД, бил висок 234,5 сантиметри

Највисокиот човек во САД, Игор Вовковински, почина во американската држава во Минесота на 38 -годишна возраст – беше висок 234,5 сантиметри.
Неговото семејство објави дека Игор починал од срцев удар во петокот на клиниката Мајо во Рочестер, објави „Си -Би -Ес“.
Мајката, Светлана Вовковинска, медицинска сестра на интензивна нега на клиниката Мајо, ја објавила веста за неговата смрт на Фејсбук.
Роден е во Украина, а на Клиниката Мајо дошол во 1989. година на лекување, бидејќи туморот ја притискал неговата хипофиза и предизвикал лачење на абнормални количини на хормон за раст.

Tallest Man Dies

Вовковински се појави во телевизиското шоу „Доктор Оз“, по што поранешниот американски претседател Барак Обама го повика на митинг во 2009. година, кога забележа дека Игор носи маица со натписи „Највисок фан на Обама“.
На 27 -годишна возраст, Вовковински беше прогласен за највисок човек во Америка во изборот на Гинисовата книга на рекорди во Њујорк.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Сомнително Лице“ театарска претстава од млади за млади

Денес, со почеток во 18:30 часот во Училиште за театар „Од игра до претстава“, ќе …