(ФОТО) НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА ЗА ЉУБОВ: Се вериле пред 60. години, а сега КОНЕЧНО стапуваат во брак во десеттата деценија

Никогаш не е доцна за љубов…
Иако многу брачни парови во 90-тите размислуваат за крајот на својот живот, Џејн и Алекс дефинитивно се различни.
По 60. години веридба, овој пар решил да се венча во десеттата деценија. Имено, Џејн дошла во електрична инвалидска количка за да се спушти по патеката, каде Алекс чекал пред олтарот.
Двајцата се запознале во 1956. година во Бирмингем и биле во врска, но фактот дека тоа била љубов на прв поглед покажува дека шест години подоцна почнале да живеат заедно кај Алекс во Единбург.
Алекс имал две деца од претходната врска, а откако тој и Џејн добиле уште две, решил да ја замоли да се омажи за него. Меѓутоа, 60. години немале време да размислуваат за брак, бидејќи имале бизнис што им одземал многу време. Тие правеле сирење и путер.

Конечно свадба
Сепак, иако поминале 60. години од свршувачката, тие не се откажале од венчавката, па решиле конечно да го кажат судбоносното ДА во 90-тите.
На венчавката присуствувале нивните две ќерки, како и синовите на Алекс од претходната врска, ќерката на Џејн од првиот брак и 11. внуци.


– Луѓето обично во овие години размислуваат за погреби. Ова беше голема прослава. Беше навистина прекрасно. Моите родители би ги опишал како „неконвенционални“ за заеднички живот кога тоа не беше општествена норма. Кога ќе излеземе, двајцата се гледаат преку масата. Секогаш се толку дрски – изјавила Сали Мекдоналд.
Алекс и Џејн го планираат својот меден месец во Обан, Аргула и Буте, бидејќи таму за прв пат биле на романтично патување во 60-тите.
– Зборувавме за свадбата еднаш или двапати, но бевме многу зафатени со работа и беше многу напорно. Самата свадба беше неверојатна. Имаме прекрасно семејство во кое се чини дека сите добро се согласуваат. Иднината сега е да живееме колку што можеме, да го искористиме максимумот од она што ни останува и да живееме секој ден“, пишува Metro.co.


Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутритивни причини зошто да пиете чоколадно млеко

За децата чоколадното млеко секогаш претставува најголема радост преточена во чаша, нема дете што не …