ЖИВОТ

Богати сте колку што сте им помагале на другите: Марсел Лебрун ја продаде својата компанија на технолошкиот гигант и ги користи своите пари за да вдоми околу 600 бездомници

Единствената дефиниција за богатство е: „богати сте колку што сте им помагале на другите“. И покрај напорите на владите, невладините организации и разни организации, трајното решение се покажа недостижно. Во Фредериктон, Њу Бранзвик, канадскиот милионер, Марсел Лебрун, реши лично да се занимава со ова прашање. Еден човек по име Марсел …

Повеќе »

Вечер премиера на интердицсиплинарниот перформанс Два пати Мери

Вечер (05.02.2023) во Котур Кафе и Филм, ќе се одржи премиерата на перформансот Два пати Мери. Два пати Мери е интердисциплинарен перформанс кој комбинира изложба на фотографии, театарска претстава, видео и поезија. Се изведува од два тима во исто време на две различни локации, во Прага и во Скопје. Публиката …

Повеќе »

МЕТЕО НАЈАВА: Топлиот пролетен бран од Африка во зима на максимум – Температурите кај нас ќе надминат 20 степени!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Под влијание на топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка кон нашите краишта, во седмицата која е пред нас ќе имаме стабилно, суво и невообичаено топло време за овој период од годината со многу сонце и многу малку облаци. Температурите ќе бидат …

Повеќе »

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Ни следува значително потопла седмица – Температурите ќе бидат невообичаено високи за овој период од годината!

Метео анализа на Славчо Поповски: Под влијание на топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка кон нашите краишта, во седмицата која е пред нас ќе имаме стабилно, суво и невообичаено топло време за овој период од годината со многу сонце и многу малку облаци. Температурите ќе бидат …

Повеќе »

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре 05.02.2024 во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Овој понеделник повеќето Овни се движат со полна брзина, подготвени да иницираат имплементација на некои нови договори. Можно е пократко службено патување. Љубов: Расположението не е лошо, само треба се да балансирате со денешниот напорен работен распоред. Здравје: Многу добро. Текстот продолжува на следната страна

Повеќе »

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Ни следува значително потопла седмица – Температурите ќе бидат невообичаено високи за овој период од годината!

Под влијание на топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка кон нашите краишта, во седмицата која е пред нас ќе имаме стабилно, суво и невообичаено топло време за овој период од годината со многу сонце и многу малку облаци. Температурите ќе бидат дури за околу 10 степени …

Повеќе »

Денеска се празнува Собор на руските новомаченици и исповедници

Соборот на Руските новомаченици и исповедници се празнува на 25 јануари /7 февруари, доколку овој датум е во ден недела, инаку се слави во првата недела по 7 февруари. На овој ден на Соборот на Руските новомаченици и исповедници се празнува споменот на светителите чиј ден на упокојување не е …

Повеќе »

(ФОТО) Следната седмица максимумот на овој топол пролетен бран од Африка – Температурите ќе надминат 20 степени!

Овој топол пролетен бран во зима ќе го достигне својот максимум следната седмица, па така во Македонија, односно во југоисточните предели температурите локално ќе се искачат и до 20 степени, во регионот, односно во делови од Босна и Србија температурата ќе надмине дури и 20 степени, а такво нешто не …

Повеќе »

Аспазија Софијанова: На 20 години одлучив да ги намалам градите

Стана ли женската убавина најважниот критериум кога е во прашање квалитетот на жената како личност? На оваа тема во најновото издание од „Нешто конкретно” зборувавме со Анита Даева, Аспазија Софијанова, Мики Црнокрак и Драгана Спасовска. Сите успешни во своите кариери и доволно компетентни да дебатираат дали женската убавина се изедначи …

Повеќе »