ЖИВОТ

Денеска е Свети Василиј Велики

Обрезание на Господ Исус Христос Во осмиот ден по раѓањето Божествениот Младенец Го донесоа во храмот и според постоечкиот закон во Израилот, како што беше од времето на Авраам, Го обрезаа. Тогаш Му го дадоа името Исус, онака како што ? благовестеше на Пресветата Дева архангелот Гавриил. Старозаветното обрезание е …

Повеќе »

ОВОЈ ВИКЕНД НАЈСТУДЕНО ДОСЕГА ОВАА ЗИМА: Температурите паѓаат и до околу -15 степени!

Овој викенд на Балканот, но и во Македонија ќе биде најстуден досега оваа зима. Ширум Балканот температурите ќе се спуштат и до околу -15 степени во утринските часови. Во Македонија исто така тие ќе се спуштат и под -10 степени, информира Попоски. Студено ќе биде и преку ден, па така …

Повеќе »

Хороскоп за денес за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за денес 13.01.2024 во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Сабота за Овенот носи помирен ден кога се во прашање деловните активности. Користете го за рекреација и дружење со пријателите. Љубов: Слободно, поминувајте време со пријателите на состанок. Можни се ненадејни нови познанства. Здравје: Многу добро. Текстот продолжува на следната страна

Повеќе »

Денеска се празнува Преподобна Меланија Римјанка

Родена е во Рим од благочестиви и многу имотни родители. Родителите ја присилија да стапи во брак со некој угледен млад човек Апинијан. Кога го роди второто дете таа се разболе и му рече на мажот ? дека ќе може да оздрави само ако тој се заколне пред Бога дека …

Повеќе »

Денеска се празнува Преподобен Гаврил Велички

Мијалче (подоцна Гаврил Светогорец, Епископ Велички) се родил на 10 март 1926 година, во Штип, од православни родители Методиј (подоцна монах Кирил) и Гора Парнаџиеви. Основно образование, а потоа и гимназија завршил во родниот град. Уште како млад се одликувал со посебна кротост и послушност. Потоа се запишал на Академијата …

Повеќе »

НАЈАВА: Во понеделник и во вторник нов бран на врнежи од дожд и од снег!

Во Македонија се до крајот на оваа недела ќе имаме сув студ и стабилно време без врнежи. Наутро и тоа особено за време на овој викенд ќе биде особено студено, па така температурите понекаде ќе се спуштаат и под -10 степени. Што се однесува до максималните дневни температури, тие на …

Повеќе »

СУВ СТУД ВО МАКЕДОНИЈА ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА: Нови врнежи од дожд, снег и нова снежна покривка од понеделник!

До самиот крај на оваа недела во Македонија ќе имаме сув студ. Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност. Во петок и во сабота ќе дува умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец, информира Попоски. Наутро ќе биде многу студено, …

Повеќе »

Хороскоп за денес за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за денес 11.01.2024 во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Овој четврток, Овен, очекувајте дополнителен притисок на работа. Претпоставените можат да станат понапорни, затоа бидете трпеливи. Финансискиот аспект бара претпазливост, избегнувајте ризични потези. Љубов: Слободните, новите средби можат да бидат интензивни и интересни Можете да запознаете некого преку работа или кој се вратил од патување. Здравје: Зајакнете го …

Повеќе »

Денеска се празнуваат Светите четиринаест илјади младенци маченици во Витлеем

Бидејќи мудреците од Исток не се вратија од Витлеем во Ерусалим за да му јават на Ирод за новородениот Цар, туку на заповед од ангел по друг пат заминаа за својата татковина, царот Ирод се разјари како лута ѕверка и нареди да се убијат сите деца на возраст до две …

Повеќе »