ЖИВОТ

Утре и задутре во поголемиот дел од Македонија снег и дожд

Иако зимата сеуште календарски не започнала, сепак веќе ни пристигнува и вториот уште поголем и подолготраен снежен бран за оваа сезона. Овој снежен бран ќе трае два дена (петок и сабота), односно утре и задутре. Во поголемиот дел од Македонија врнежите ќе бидат од снег и тие ќе бидат обилни …

Повеќе »

Хороскоп за денес за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за денес 14.12.2023 во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нови, уште посилни и попозитивни ветришта веќе дуваат во вашите деловни едра. Продолжете храбро, нема да ви недостасуваат енергија и мотивација денес. Љубов: Ваше е да не предизвикате забуна или погрешно толкување на другата страна со некој непромислен потег, имајте доволно доверба и пуштете се. Здравје: Многу добро. …

Повеќе »

Денеска се празнува Светиот пророк Наум

Светиот пророк Наум Родум од племето Симеоново, од местото Елкесем, од онаа страна на Јордан. Живееше 700 години пред Христа. Двесте години после Пророкот Јона ? ја прорече пропаста на Нинивија. Од пророштвото на Јона Нинивјаните се беа покајале, заради што Бог ги поштеди и не ги погуби. Но со …

Повеќе »

Стопанска банка доделува грантови за реализација на проекти за лица со посебни потреби во рамки на „Сонуваме. Менуваме“

Пред нас е петтото издание на „Сонуваме. Менуваме“ – кампања за подигнување на свеста кај јавноста за потребата од поголема инклузија на лицата со посебни потреби во општеството. Како нераздвоен дел од кампањата, Стопанска банка АД – Скопје повторно ќе им додели грантови во вредност од 20.000 евра на асоцијациите на лица …

Повеќе »

По 15-ти пат Рамстор Мол со Црвен Крст на град Скопје по повод новогодишните празници организира хуманитарна акција за децата сместени во згрижувачки семејства

  Традиционално, по 15-ти пат Рамстор Мол во соработка со Црвен Крст на град Скопје по повод новогодишните празници организира хуманитарна акција за децата сместени во згрижувачки семејства. “Новогодишната елка на желби” е настан кој има за цел да донесе насмевки и радост кај дечињата и да им ги направи …

Повеќе »

Денеска се празнува Светиот апостол Андреј Првоповиканиот

Син на Јона и брат на Петар, родум од Витсаида, рибар по занимање. Најпрво му беше ученик на Св. Јован Крстител, но кога Св. Јован покажа со прст на Господ Исус велејќи: „Еве го Јагнето Божјо!“ (Јован 1, 36), тогаш Св. Андреј го остави својот прв учител и тргна по …

Повеќе »

Рамстор Мол и Општина Центар заедно со децата од основните училишта во Ценатр и Златно Славејче организираат хуманитарна изложба

  Рамстор Мол и Општина Центар заедно со децата од основните училишта во Ценатр и Златно Славејче организираат хуманитарна изложба и концерт за помош во лекувањето на Леонид Индов. Ве повикуваме на 13ти Декември во 18:30 часот, да му помогнеме на Лео да ги собере потребните средства и да ги …

Повеќе »

Хороскоп за денес за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 12 декември 2023 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работете на прилагодување на работната средина на вашиот ритам, која треба да биде посмирена, помалку агресивна, но не и помалку напорна. Заземете лидерски став. Љубов: Направете се што е во ваша моќ да се воздржите од љубоморни коментари и сцени на прво место. Бесплатно Здравје: Проверете го крвниот …

Повеќе »

Денеска се празнува Светиот маченик Парамон и другите триста и седумдесетмина со него

Во Витинија Азиска некој кнез Аквилин ужасно ги прогонуваше христијаните. Еднаш тој фати триста и седумдесет христијани и ги поведе со себе врзани на некое место каде што беше храмот на идолскиот Бог Посејдон. Овде изопачениот кнез ги принудуваше да му се поклонат на идолот и да му принесат жртва. …

Повеќе »