Зошто е важно да се посветиме на себе?

Почетокот на годината е време кога се потсетуваме на целите поставени во годината зад нас, барајќи совет како да ги исполниме, да ги спроведеме и да станеме најдобрата верзија од себе. Од сите страни често се слуша дека треба да бидеме подобри родители, партнери и колеги, дека треба да работиме на себе, да ги прекинеме токсичните врски, да станеме свесни за причините за проблемите кои мислиме дека ги имаме… долга е листата на она што треба да го направиме за да бидеме подобри и да ни биде подобро.

Слушаме и за тоа колку е важно да си посветиме време на патот кон постигнување на која било цел, но ова е совет кој многумина ќе го одложат за некои „полесни“ времиња – кога ќе пораснат децата или барем до следното унапредување. Сепак, овој совет е навистина важен во принцип и мораме да сфатиме дека е исклучително важно да го применуваме во пракса и во продолжение прочитајте зошто е важно и пожелно да се ставите себеси на прво место и кои се последиците од занемарувањето на сопствените потреби.


Што навистина значи да се биде љубезен кон себе?

Во денешното брзо темпо на живот, грижата за себе се третира како луксуз резервиран за оние со многу слободно време. Сепак, тоа оди многу подалеку од угодување на самите себе и е многу повеќе од миризливи бањи, масажи и медитација. Станува збор за негување на најважната врска што ќе ја имате во вашиот живот – онаа со себе.


Пред да ги преиспитате односите со другите кои ви ја трошат енергијата, запрашајте се како се однесувате кон себе. Дали понекогаш заборавате да јадете? Дали сте пољубезни кон другите отколку кон себе? Дали се чувствувате виновни кога не сте продуктивни? Ако сметате дека се однесувате вака, можеби сте научени да се прифаќате себеси преку вашите достигнувања и колку сте добри со другите. Последица е тоа што не ги гледате сопствените потреби, туку се гледате себеси низ туѓите очекувања, брзајќи од една во друга улога „на автопилот“.

Не дозволувајте да „прегорите“


Заклучокот е дека тешко можеме да исполниме каква било улога во животот ако ги занемариме сопствените потреби. Дел од грижата и љубовта кон другите е да се сакаме себеси на прво место, а тоа значи да се стави грижата за себе на прво место. Времето посветено на себе и јасно поставените граници ќе ни помогне полесно да се носиме со секојдневните обврски и да ја спречиме ситуацијата на „прегорување“ под товарот на обврските.

Еве неколку совети како да се грижите за вашето „внатрешно дете“:

Запрашајте се како сте: Дали би дозволиле вашето дете да биде гладно или намерно да му забраните да спие? Секако дека не, затоа немојте да си го правите тоа. Слушајте го вашето тело и ум за да ги задоволите основните потреби за сон, храна и позитивно опкружување.

Поставете граници: Ова е еден од најважните начини да се грижите за себе, а се состои од тоа да им ги разјасните вашите очекувања на другите и да инсистирате доследно да се придржуваат. На пример, без телефонски повици после 22 часот, не обрнувајте внимание на совети што не сте ги ни побарале, не позајмувајте пари итн. Ова го вклучува познатото „не“, кое не е секогаш лесно да се каже, но е многу важно кога ви треба време за себе или кога нешто ве исцрпува.

Не бидете „витези на бел коњ“: Во психологијата, синдромот на витез на бел коњ се однесува

на луѓе кои имаат постојана потреба да ги „поправаат“ другите луѓе, особено во врските. Трошењето време и енергија за помагање на другите често ги доведува „спасителите“ до согорување.

Одморот е во ред: важно е да прифатите дека не мора постојано да бидете продуктивни. Дозволете си пауза без чувство на вина. Секој ден одвојте миг за размислување, наполнете ги батериите и правете активности кои носат радост и исполнување – добра книга, серија, топла купка, масажа или шолја кафе за да се напиете во целосен мир.

Исто така, начинот на кој се однесувате кон себе често влијае на тоа како другите ќе се однесуваат со вас. Кога давате приоритет на грижата за себе и одвојувате време за вашата благосостојба, испраќате порака до луѓето околу вас дека вашите потреби се валидни и заслужуваат внимание, што е добра основа за градење квалитетни односи.

Дополнително, бидете свесни дека кога постојано давате приоритет на вашите потреби и учествувате во активности кои се во согласност со вашите вредности, ја зајакнувате и вашата самодоверба и знаеме колку е важно да ги постигнете вашите цели. Затоа, не ставајте се на чекање – најдете време и посветете се!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Падот на Масада“ вечерва во Драмски

Вечерва во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе биде изведена театарската …