(ВИДЕО+ФОТО) ТРАГЕДИЈА: Татко на шест деца загинал на плажа: Си играл со дечињата кога го „удрил“ голем бран и му го скршил вратот!

Татко на шест деца загинал на плажа во Северна Каролина откако го удрил бран,при што го скршил вратот, објавила на Твитер неговата сопруга.
Ли Дингл (37) си играл со три од своите деца на плажата Оак Ајленд, во четвртокот, кога дошло до удар на бран, јавува CNN.
Силината на ударот му го скршила вратот, од што грлото толку му натекло што мозокот му останал без кислорот премногу долго за да се опорави. Починал еден ден подоцна и покрај настојувањата на лекарите да го спасат.

Жал на сопругата

„Мојот партнер, мојата љубов и мојот дом умреа денес во луда несреќа“, рекла сопругата Шенон Дингл.
„Се запознавме кога имав 18. а тој 19. години и оттогаш сме заедно. Не очекував дека од него ќе се простам на 37. години. Не знам како да бидам возрасна без него, но ќе научам. Само би сакала да не морам“, рекла сопругата.
Спасувачката куќа на Оак Ајленд потврдила дека веднаш после несреќата била повикана брза помош, но тогаш веќе било предоцна.


View this post on Instagram

My partner, my love, and my home died yesterday after a freak accident. Lee was playing on the beach with three of our kids yesterday, and an intense wave hit him just right to slam his head into the sand, break his neck, and make his throat swell so much his brain was deprived of oxygen for too long to recover. Some heroes – including our kids – tried to save him, but it wouldn’t have mattered what they did. His body couldn’t recover from the initial injury. 💔 We met when I was 18 and he was 19, and we’ve been together ever since. I wasn’t supposed to be saying goodbye at 37. I don’t know how to be a grown up without him, but I’ll learn. I just wish I didn’t have to. 💔. Details to come about all the things. Please pray for us. And, you know, feel free cuss and smash stuff because God knows I’ll be doing some of that. (And breathing and hydrating and eating and all those self care things because I am worth it and because I have 6 little people to parent.) . ❤️.


A post shared by Shannon Dingle (@shannondingle) on


Способен човек и добра личност
Дингл беше претседател на градежна фирма во Северна Каролина, која се занимавала со поправка на структурни проблеми и други видови оштетувања на зградите. Тој бил назначен за претседател само две недели пред неговата смрт.
Неговиот деловен партнер, Том Калдвел, рекол дека Динг имал „големо срце” и дека подигнал шест деца со својата сопруга, од кои четири биле усвоени.
“Ли беше скромен, добар и исклучително способен, неговиот приоритет беше секогаш втор”, рекол Калвел. “Нема многу такви луѓе, ужасно многу ќе ни недостасува”, додал тој.

Уште еден соработник, водечкиот инженер и извршен потпретседател, Крис Кут, изрази жалење преку е-маил: “Тој беше работник од соништата. Добар пријател, посветен татко и храбар човек што сакавте да го имате покрај себе во време на опасност”.
Покрај оваа работа, Дингл работел и во одделот за вонредни состојби за да спаси луѓе од згради кои би се урнале или  биле погодени од пожар.
Имал 15. години работно искуство и во 2004. година дипломирал градежништво на Универзитетот во Северна Каролина.

Екран.мк/Index.hr/CNN
Фото: Printscreen/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мила Србиноска гордо го вее македонското знаме на Европското првенство во хип хоп по освоениот бронзен медал

Вчера (23.06.2024) започна Европското првенство во хип хоп во Жнин, Полска – „HIP HOP BATTLE …