(ВИДЕО) Велосипедист пронашло напуштено и парализирано куче – му дал нов дом и го опоравил!

Додека возел велосипед низ Монголија, покрај патот Ванг пронашол напуштено куче со скршени задни нозе.
Тој се обиде само да помине покрај кучето, но нешто го копкало. Тој не можел да го остави кучето скитник сам. Откако возел цели 30 километри, Ванг се вратил да го земе кучето.
Тој реши да му подари нов дом и живот. Го викаше Bitter Melon, му ги преврзал раните по телото и му дал кислород. Го однел со себе на пат.


Поради несреќата што ја претрпел, Bitter Melon изгубил контрола над мочниот меур. Уринирал десет до дваесет пати на ден, но имал голем апетит. Кога Ванг го нашол Bitter Melon тежел само 11. килограми и сега има 40. килограми.
По шест месеци патување, тие се вратиле дома. Ванг му изгради луксузна куќарка за кучиња. Му направил и инвалидска количка за животни со посебни потреби.

Фото: Принтскрин/Facebook


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ова се најлошите навики на секој хороскопски знак

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …