(ВИДЕО) Пред 6. години на работниците им ја зголемил платата на 70.000 долари годишно – Вака работи денес!

Пред шест години, директорот Ден Прајс ја зголеми платата на сите во неговата компанија „Gravity Payments“ со седиште во Сиетл, на најмалку 70.000 долари годишно. Тој сега зборувал за тоа како таа одлука влијаела врз бизнисот на неговата фирма.
Во исто време, Прајс ја намали сопствената годишна плата за 1. милион долари само за да може да ги зголеми платите на своите вработени. Некои тогаш го прогласија за херој, а критичарите му предвидоа банкрот.


Но, тоа не се случи. Наместо тоа, компанијата напредува, вели тој денес.
„Значи, речиси го удвоивте бројот на вработени?“, прашал новинар на Си-Би-Ес во ново интервју.
„Така е“, потврдил Прајс, истакнувајќи дека неговата компанија се зголемила тројно, но дека сите вработени се’ уште имаат плата од најмалку 70.000 годишно.
“Колку заработувате?” го прашал новинарот.
„70.000 долари годишно“, одговорил Прајс.

Ја продал втората куќа и ги намалил трошоците за живот
По одлуката за намалување на платата, Прајс ги променил животните навики, ја продал втората куќа што ја поседувал и почнал да ги користи заштедите. Некои финансиски експерти велат дека одлуката била голем ризик.
„Тоа е во спротивност со она што луѓето го очекуваат и што обично го гледаме во однос на корпорациите и компаниите“, вели Ендрју Хафенбрак од Факултетот за бизнис Фостер во Сиетл.
Според истражувањето на Институтот за економска политика, просечната плата на извршниот директор е 320 пати поголема од платата на нивниот просечен вработен. „Ова покажува дека ова не е единствениот начин за една компанија да биде успешна и профитабилна“, нагласува Хафенбрак.
“Дали плаќате само онолку колку што ви ‘поминува кај работниците’? Или плаќате онолку колку што мислите дека е идеално, разумно или праведно?” се прашува тој.


Прајс би сакал и други компании да го следат неговиот пример.
„Би рекол дека тоа е неуспех. Се чувствувам како од жилите на петици да викав дека овој принцип функционира и дека секој треба да го земе. Но, ниту една голема компанија не го следи мојот пример, бидејќи системот бара и вреднува најголем профит со најмалку ризик и најмалку работа“, смета Прајс, додавајќи дека неговиот начин на плаќање на вработените резултирал во тоа да добие исклучително лојални работници.
„Вработените сега остануваат подолго кај нас, што го зголемува нивното знаење како да им помогнеме на нашите клиенти. Тоа всушност им ја зголеми платата повеќе од мојата одлука”, смета тој.

За време на пандемијата, вработените доброволно побарале намалување на платата
Компанијата наишла на проблеми минатата година поради пандемијата. Во март 2020. година, нивниот промет бил преполовен, а Прајс во еден момент мислел дека компанијата ќе пропадне. Сепак, тие успеале да се вратат откако вработените доброволно се согласиле да добијат помала плата.
Од благодарност до нивниот шеф, изјавил Прајс за Си-Би-Ес, тие заедно му купиле и донирале автомобил.
„Моите вработени направија многу повеќе за мене отколку што направив за нив. А фактот дека сакаа да ми дадат таков подарок е прилично посебно. Не знам дали можам да изразам со зборови колку сум им благодарен”, рекол Прајс, додавајќи дека тој со својата претходна плата би можел да си купи автомобил, но овој чин го направил многу посреќен.


Фото: Принтскрин/YouTube/CBS

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …