(ВИДЕО) После ова видео повеќе нема да го користите мобилниот за време на возење – ГАРАНТ!

Лексусот јасно покажал колку е опасно да се користи мобилен телефон додека возите.
Според податоците на Американската агенција за сигурност во сообраќајот на патиштата (NHTSA – National Highway Traffic Safety Administration), потребни се просечно 4,6 секунди за возачот да провери порака на мобилен телефон. А токму толку трае и изненадувањето што Лексусот им го приуштил на возачите.
Lексусот им приредил вистински шок. Имено, Lexus NX добил електрохроматско ветробранско стакло, а потоа, без никакво соопштение за време на возењето, решил целосно да го затемни стаклото и возачот практично да го направи слеп. И точно 4,6 секунди за практично да почувствувате колку време е потребно за да посегнете по телефонот. Ако возите со брзина од 88 км на час, тоа значи дека за тие пет секунди ќе поминете дури 113 м.
По ова видео дефинитивно ќе се замислите и веруваме, добро ќе промислите следниот пат кога ќе посегнете по вашиот мобилен телефон за да ја прочитате пораката – во текот на возењето.


Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Премиерна изведба на театарската претстава „Парови“ вечерва во Драмски

Вечерва, со почеок во 20:00 часот, во Драмскиот театар во Скопје, премиерно ќе биде изведена …