(ВИДЕО) Ова е најфреквентниот пешачки премин во светот – дневно минуваат половина милион луѓе!

СТАНА заштитен знак на јапонската метропола.


Преминот Шибуја во Токио е најпрометниот во целиот свет. Кога ќе се вклучи зеленото светло на семафорот за пешаци, преминот го користат во просек околу 2.500 луѓе. И така на секои три минути, па некои проценки велат дека секој ден низ овој премин поминуваат и до половина милион луѓе.


Визијата за овој премин често се користи во филмови, како што се „Изгубени во преводот“ и „Брзи и бесни: Токио дрифт“. Не е ни чудо бидејќи ова е уникатно место каде што се спојуваат дури 10. сообраќајни ленти и пет пешачки премини. Петте големи екрани изгледаат особено импресивно. Секој е ориентиран во правец на еден премин и им се обраќа на пешаците со видео и звук со основни информации, како што се прогнози и сл., додека црвено светло и анимирани филмови додека зелено светло.


Контролираниот хаос на оваа транзиција е фасцинантен феномен за секој набљудувач. Имено, дури и за специјални настани, како „Ноќта на вештерките“ или „Нова Година“, сообраќајот тука не запира.


Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Национално триатлон првенство – Дојран 2024

Викендов во Дојран, во организација на Триатлон федерација на Македонија и Општина Дојран, ќе се …