(ВИДЕО) Кожата на овој човек станала сина од неверојатна причина

Пол Карасон го добил прекарот Папа Штрумф поради неговата сина кожа. Сепак, тој е роден со светла кожа и црвена коса. Имал пеги на лицето, но со текот на годините почнал да страда од ронлива кожа, рефлукс на киселина и артритис. Тој бил решен да најде лек за своите проблеми. Пребарувајќи на интернет и во литература, тој открил колоидно сребро, раствор од сребро во вода, кој некогаш бил широко користен како антибиотик до појавата на пеницилинот во 1930-тите.

Иако колоидното сребро е забрането од 1999 година, кога научниците откриле дека може да предизвика сериозно оштетување на органите, Карасон решил да го проба сам. Повеќе од една деценија го конзумирал тој пијалок кој го сметал за чудесен лек. Тој дури го нанесувал директно на неговата кожа и тврдел дека го лекува неговиот рефлукс на киселина и артритис.


„Имав артритис во рамената толку лошо што не можев да ја соблечам кошулата. Но, среброто го исчезне“, рекол тој.
Сепак, долготрајната употреба на колоидно сребро довела до акумулација на сребро во неговото тело, предизвикувајќи трајна и ретка состојба позната како аргирија. Кожата на Карасон станала сина.

Тој тврдел дека тоа има и некои предности. Никогаш немал изгореници и никогаш не морал да носи очила за сонце. Сепак, имало некои недостатоци со кои се борел да се справи. Тој рекол дека некои луѓе биле „непристојни“ кон него. Покрај тоа, тој имал потешкотии да најде вработување бидејќи работодавците не сакале вработен кој е „забележително различен“ или, во неговиот случај, син.


Пол Карасон починал во 2013 година на 62-годишна возраст од компликации поврзани со срцето, а неговата приказна останува потсетник за тоа колку домашните лекови можат да бидат опасни. Барањето совет од вашиот лекар и следењето на неговите препораки е секогаш најбезбедниот и најефективниот пристап за лекување.


Фото: Принтскрин/YouTube / Inside Edition

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 15.04.2024 година во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работната енергија на високо ниво, ќе го претставува овој прв работен ден во …