(ВИДЕО+ ФОТО) КОШМАР ЗА СЕКОЈ РОДИТЕЛ – МАЛЕЧКАТА ЛИЛИ (10) СЕ КАПЕЛА ВО РЕКА А УТРЕДЕНТА ЈА ЗАБОЛЕЛА ГЛАВА: Девојчето се бори за живот поради амеба која и влегла низ носето!

Малечката Лили Ме, 10, од Тексас, се боре за својот живот откако за време на безгрижниот викент со родителите на реката Брезос се заразила со амеба која и го уништува мозокот.
Девојчето имала јаки главоболка уште во неделата, на 8. септември, а наскоро ја фатила и треска.


„Стана некохерентна и не реагираше, па ја однесовме во Брза помош,објавиле членовите на семејството на Фејсбук страницата Лилистронг (# Лилистронг), која била отворена како поддршка на малечката.
Сепак, медицинската анализа покажала дека Лили се заразила од амеба Naegleria fowleri.


„Таа амеба е ноќен кошмар за секој пациент“, се жалела Кристал Ворен, тетка на Лила. „Ние не разбираме како таа се зарази а многу луѓе пливаа таму тој ден“.
Американскиот центар за контрола и спречување на болести објаснил дека амебата е едноклеточен организам кој живее во топли води, како што се реки и езера. Амебата влегува во телото преку носот, доаѓа до мозокот и таму го уништува мозочното ткиво таму, објавил Си-Ен-Ен.

Статистиката е застрашувачка. Помеѓу 1962. и 2018. година, 145 луѓе се заразиле од оваа амеба во САД. Преживеале само четири лица. Семејството на Лила се надева и се моли таа да биде петта.

Екран.мк/24sata.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада …