(ВИДЕО) „Е**НА ГОДИНА“ – „Кои се ѕверовите, кои се луѓето?“ Остра критика на модерното општество во новиот спот на Марија Шерифовиќ

Српската пејачка Марија Шерифовиќ по петгодишна пауза објави нова песна наречена „Добар ви ден“, а песната и самиот спот носат остра критика на модерното општество и светот, кој „наликува на џунгла, без навестување за фер-плеј“.
Марија Шерифовиќ ја најави својата нова песна со прилично криптични пораки во кои ја осудува суровоста на модерната ера управувана од социјалните мрежи.
Преку најавите се допреа и теми како стравови, насилство, самоубиство, силување, а сето тоа го заврши со порака: „Колку и да не повредат последиците од нашиот бунт, погледот да го насочиме директно во лице на сите наши стравови. Тоа е единствениот излез од невидливиот затвор на нашата судбина: ПРОТИВ ЛАГИТЕ!“.
Со објавувањето на самата песна, сите овие пораки всушност добија смисла, а текстот на песната наречена „Добар ви ден“ цинично и иронично не повикува сите нас – актерите на современиот свет на неправдата и лагите, каде што човечното, љубовта и се што е добро на светот се оставени на страна.

Текстот за песната го напиша Леонтина Вукомановиќ, која со Марија соработува 17 години, а на Фејсбук порача дека оваа песна ја смета за песна на нејзината кариера. Таа открила дека е напишано само за Марија и за време на пандемијата, по тешките разговори што ги имале.


“Dobar vam dan

Propali ljudi, umorne ptice


Šta vam je plan

Pljunuti nekog danas u lice

Ovo je baš šugavo vreme

Kada život izgleda ko proba

Je*eno doba”, се вели во првата строфа.

“Dobar vam dan

Gde su vam snovi,

prazna je vreća,

Sve je na gram

Život i ljubav

Tuga i sreća

Previše vas premalo ima

Ceo svet je samo jedna soba

Je*eno doba”, navodi se u nastavku.

Шерифовиќ заедно со самата песна решила да испрати и значајна порака која се обидела да ја пренесе преку песната и спотот: „Добар ден за вас во свет кој наликува на џунгла, но без трага од фер-плеј. Добар ден за вас во хаосот на неправдата и лагите, во кој нема милост за различните и незаштитените. Добар ден за она што остана од вашиот живот, во густата мрежа на измами, масовна хипноза и лаги каде и да погледнете“.

„Добар ден за вас во темнината каде само љубовта го осветлува животот и го покажува патот. Добар ден за вас во нова можност да заработите се што е освоено само со лична храброст и вашиот талент. Добар ден за вас во време кога никој не ќе гледа со носталгија кога ќе остариш. Добар ви ден кој е голем колку нашиот имагинарен живот и ситно како срце на кукавица. Добар ви ден и здравје и среќа и сите добри и оние уште подобри ветришта во едрата!Среќна Нова Година. И следната…Ако ја има“, ја завршила својата порака Марија.

Видеото во режија на Милош Шаровиќ живо го пренесува сето она што Марија сакала да го каже – додека таа стои во толпата униформирани маски и се задушува. На видеото потоа се гледаат деца изложени на различни телевизиски содржини кои влијаат на нивната свест, потоа девојка која прави селфи, а потоа ја „проголтуваат“ лајковите на Инстаграм.
Видеото потоа покажува навреди упатени кон злоупотребените, пораки за менталното здравје додека на крајот сите се кријат зад униформирани маски.
„Кои се животните овде, кои се тие луѓе?“, прашува Шерифовиќ додека видеото безмилосно ги прикажува сите зла на современото општество кое се крие зад маските на социјалните мрежи и губи се што е хумано само по себе.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: на денешен ден во 2018 година почина новинарот Љубомир Вељковиќ – Раф

Љубомир Вељковиќ – Раф е роден во Скопје во 1943 година. Тој беше истакнат македонски …