(ВИДЕО) ДЕДО (61) ГО ДАЛ ЖИВОТОТ ЗА ВНУЦИТЕ: Шкотски турист загинал на Крит обидувајќи се да ги спаси децата од давење!

Шкотски турист починал обидувајќи се да ги спаси своите две внучиња од давење кај грчкиот остров Крит.
Претставници на крајбрежната стража изјавиле дека 61-годишниот маж очајно се обидувал да ги спаси момчињата на возраст од седум и десет години, кои биле фатени во силна струја во заливот Гувес.
Локалните жители, меѓу кои и двајца келнери од ресторан покрај море, наводно нурнале во брановите за да му помогнат. Екипажот на крајбрежната стража, исто така, бил повикан да се приклучи на обидот за спасување.


„Во еден момент, тој едноставно беше исцрпен и спасувачката екипа не можеше да стигне до него“, рекол сопственик на кафулето. Жена, која побарала да остане анонимна, на новинарите им рекла: „Спасувачот мораше да нурка шест пати за да се обиде да стигне до него. И кога го стори тоа, тој замина“.
Спасувачот Андонис Фарасаракис изјавил дека човекот кој се обидувал да ги спаси своите внуци бил тешко повреден кога конечно успеал да стигне до него. „Јас сум во шок. Не сакам да размислувам или зборувам за тоа. Но, барем тој успеа да помогне да се спасат внуците. Беше кажано дека и двете момчиња се пренесени во болница на лекување поради полесни повреди”, рекол тој.


Според локалниот весник „Неакрити“, сведоците слушнале плач и побрзале да помогнат фрлајќи јаже со спасувачка чамка. Тие опишаа како дедото ги „турнал“ децата покрај карпите за да стигнат до пловната. Откако видел дека неговиот друг внук е спасен, „Неакрити“ известува дека човекот паднал повторно во вода.
На крајот спасувачката екипа успеала да го однесе до брегот и го однела во амбулантата која чекала. Извештаите велат дека мажот бил на одмор со сопругата и ќерката – мајката на момчињата – откако пристигнал на островот во текот на викендот.
„Беше исклучително пријатен човек, кој доаѓаше секое утро на кафе и локална пита со сирење“, вели сопственикот на кафулето. “Тие беа тука една недела. Трагедијата сигурно се случи во последните денови од нивниот престој тука”.
Властите соопштија дека телото е однесено во државен центар за обдукција за испитување и за да се утврдат причините за неговата смрт. „Барем дедото успеа да ги види внуците безбедни на копно“, рекле.

Извор: Mail plus


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 24.04.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работата оди во насока која вам ви одговара, само треба да бидете трпеливи …