Tag Archives: грција

Антиваксерите во Грција се надминале себеси: Дале по 400 евра да им вбризгаат вода – добиле вакцина

Последна во низата постапка на антиваксерите кои покажуваат дека не размислуваат рационално се случи во Грција, каде група луѓе кои ја оспоруваат ефикасноста на вакцините дошле на идеја да се вакцинираат со лажни вакцини и платиле по 400 евра. Секако, не можеле, ниту знаеле да ја проверат содржината на вакцините, …

Повеќе »

(ВИДЕО) СВЕДОЧЕЊЕ НА ГРЧКИ АНЕСТЕЗИОЛОГ: Ќерката од кома ја исцели масло од кандилото на Пресвета Богородица!

Грчкиот анестезиолог Беси Никијатидис во писмо опишала како нејзиното девојче било исцелено со масло од кандило пред иконата на Пресвета Богородица Утешителка во црквата Свети Димитрија во предградието на Атина. „Пред осум месеци, мојата седумгодишна ќерка, родена на 17. април 2014. година, имаше сериозна несреќа додека беше во автомобил со …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДЕДО (61) ГО ДАЛ ЖИВОТОТ ЗА ВНУЦИТЕ: Шкотски турист загинал на Крит обидувајќи се да ги спаси децата од давење!

Шкотски турист починал обидувајќи се да ги спаси своите две внучиња од давење кај грчкиот остров Крит. Претставници на крајбрежната стража изјавиле дека 61-годишниот маж очајно се обидувал да ги спаси момчињата на возраст од седум и десет години, кои биле фатени во силна струја во заливот Гувес. Локалните жители, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОЖДОТ ПРАВИ ХАОС ВО ГРЦИЈА: Колапс на сообраќајот, дел од Атина без електрична енергија…

Обилните дождови вчера ги поплавија улиците на градовите Атина и Солун, поради што грчките противпожарни служби добија бројни повици за помош. Во атинското предградие Неа Филаделфија, учениците ја напуштиле училницата со тоа што морале да направат „мост“ од училишните клупи за да излезат, додека сообраќајот бил запрен на прометните улици …

Повеќе »

Кој нуди автомобил, а кој 150 евра: Како во европските земји се мотивира за вакцинација

Иако научниците развија високо ефикасни вакцини против коронавирус за рекордно време, бројот на вакцинирани во некои земји е сепак неочекувано мал. Од друга страна, постојат примери на земји кои успеале да вакцинираат до 80 проценти од населението со двете дози. Какви тактики користеа земјите за да го зголемат бројот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) На денешен ден пред 20 години, Бекам го постигна најпознатиот слободен удар во неговата кариера

На денешен ден пред 20. години Дејвид Бекам го постигна најважниот гол во неговата кариера. Англија го одигра последното коло од квалификациите за СП 2002 против Грција на „Олд Трафорд“. Во пресрет на натпреварот Англија и Германија беа израмнети на табелата со подобар меѓусебен однос на Англичаните, поради што Бекам …

Повеќе »

(ФОТО) ЧУДО ОД ЦРКВА – СВ. ТЕОДОРА АРКАДИСКА ЧУДО БОЖЈО: Дрвја на кровот а корени никаде!

Оваа црквичка се наоѓа во Гинисовата книга на светски рекорди како некое светско чудо. Некој геолог уште во 1987 година рекол: Не постои геолошко објаснување. Тоа е едно Божјо чудо. Св.Теодора Аркадиска од местото Васта, е светителка која се овенчала со маченички венец. Кога била мачена таа се помолила вака: …

Повеќе »

(ФОТО) Многумина ја носат оваа амајлија а не знаат што значи!

Злото око, познато во грчката култура како „мајка“ (ματι), е проклетство за кое се смета дека е предизвикано од злонамерен сјај што може да предизвика несреќа или загуба. Можеби сте слушнале како некој ви дава „зло око“ – и многу луѓе ширум светот веруваат дека тоа е повеќе од само …

Повеќе »

(ФОТО) НОВ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Тлото на Крит не мирува – Утрово забележана серија потреси

Според податоците на Институтот за геодинамика на Националната опсерваторија во Атина, земјотресот регистриран утрово во 7:48 часот имал прелиминарна јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала, а неговиот епицентар бил 23 километри југозападно од градот Хераклион, пренесува Екатимерини. M3.2 #earthquake (#σεισμός) strikes 17 km S of #Irákleion (#Greece) 27 min …

Повеќе »