Unplugged Series 003: ЛЕТЕЧКИ ПЕКИНЕЗЕРИ во Салон 19:19

🎺 Unplugged Series 003: ЛЕТЕЧКИ ПЕКИНЕЗЕРИ
📅 Понеделник, 20.11.2023, 19:19 часот
📌 Салон 19:19
🎸 За Летечки Пекинезери не е потребен опширен опис кога се работи за нашата локална музичка сцена. Како дел од таа сцена се мошне флексибилни и снаодливи па поради тоа често настапуваат и на сцени каде се единствените амбасадори на џезот. Нивната жанровска определба е двосмислена бидејќи воедно цврсто се држат до свингот кој се помалку наоѓа место во модерниот џез, а поради нивнито растворување на традицијата во пристаплив поп сензибилитет во исто време ја напуштаат џез територијата и се маркантни претставници на таа музика. Нивниот еклектичен звук ќе имаат прилика да го претстават во Салон 19.19 – концертен простор од големо значење за музичката историја на ова поднебје.
Содржани во концертот ќе бидат композиции од нивните два албуми “Летечки Пекинезери ” и “Изложба На Кучиња”, а исто така ќе изведуваат материјал од нивниот трет албум кој во брзо време ќе биде објавен на винил и на дигиталните платформи.
Летечки Пекинезери како формација се квинтет кој е сочинет од:
– Иво Солдатовиќ – кларинет
– Петар Христов – тенор саксофон
– Бојан Петков – гитара
– Кирил Туфекчиевски – контрабас
– Славчо Коцев – тапани

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Премиера на детскиот филм „Луси гангстерката“

Денес, со почеток во 16:00 часот во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево премиерно …