Ljubljana, ministrstvo za zunanje zadeve. Portreti MZZ.

Ме повика од Америка и ме замоли да дојдам во кафана: Павле Менсур детално го опиша своето познанство со Лаушевиќ, му подари запалка, а причината сите ги наежи

Тажната прилика ја објави синот на актерот Ирфан Менсур, Павле Менсур на својот Инстаграм, каде ги сподели деталите од неговото запознавање со легендарниот актер.

-Жарко Лаушевиќ го запознав како средношколец во 2015 година во кафаната Мањеж. Седев со него некое време, пресреќен што конечно добијв шанса да го запознаам мојот филмски херој на кој толку многу му се восхитував. Разговаравме за различни работи, а тој многу фокусирано слушаше што имав да кажам и секоја тема што ме фасцинираше. Таа искреност и добронамерност зрачеше од него од првиот момент кога го видов.


– Во еден момент кога дојдов на темата за факултет, јас му кажав дека сакам да се запишам на глума на ФДУ. Потоа ми раскажа како, пред да влезе на истиот факултет, ја запознал големата Брана Петровиќ, чија поезија сакал да ја чита. На крај, тој му ја подарил запалката Zippo, како спомен за него и неговата желба успешно да се запише на актерство и да ги оствари своите соништа.

– Потоа ми рече дека го барал мојот телефонски број бидејќи неколку дена ја проверувал веб-страницата на факултетот и дека го прочитал списокот со моето име. По три години и сите негови животни компликации, се сети на нешто што и јас го заборавив. Ме замоли за два дена да дојдам во Мањеж затоа што сака да ми честита. После тоа заедно снимивме три серии и еден филм.


Фото: INSTAGRAM, VESNA LALIĆ / RINGIER


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

В НЕДЕЛА СИТЕ НА ВОДНО – ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НАЈМАСОВНИОТ ПЛАНИНСКИ НАСТАН ВО РЕГИОНОТ „SPARKASSE LIFE ПРВ ДО ВРВ“?

В недела, на 19 мај годинава, по 12-ти пат ќе се одржи спортската манифестација „Sparkasse …