Ljubljana, ministrstvo za zunanje zadeve. Portreti MZZ.

По долга борба со тешката болест почина глумецот Жарко Лаушевиќ

Роден беше на 19 јануари 1960 година во Цетиње. Гимназијата ја посетувал во Подгорица и на еден час по литература посакал да стане актер Актерот Жарко Лаушевиќ се стекна со голема слава во 80-тите години на минатиот век, по улогата на Милош Обелиќ во култниот филм „Битката на Косово“.

Во својата богата кариера одигра многубројни улоги, од кои најзапаметените: Шмекер (1985), Свечена обврска (ТВ) (1986), Се случи денес (1987), Офицер со роза (1987), Браќа по Мајка. (1988), Битка на Косово (1989), Оригинален фалсификат (1991), Подобро од трчање (1993), Кажи зошто ме остави (1993), Нож (1999).


Бил член на Југословенскиот драмски театар, каде играл улоги во голем број претстави. Во 2015 година го сними филмот „Смрдлива бајка“ во кој по шеснаесет години пауза се врати на филмското платно. Оттогаш има остварено голем број забележителни улоги, меѓу кои и оние во сериите: „Корени“, „Време на злото“, „Калкански кругови“, „Државен службеник“, „Тајната на нечистата крв“.

Во својата богата кариера освоил бројни награди меѓу кои: Златна арена во Пула, награда на списанието „Полет во Пула“, награда „Цар Константин“, награда „Град театар“ и многу други


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за денес за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите во врска со работата, љубовта и здравјето.

Овен Работа: Претстои многу добар работен ден за Овните, особено би можеле да бидат задоволни …