ТРИ необични причини зошто секогаш треба да имате лимон во домот

Идеален во зимски денови
Освен што го зајакнува имунитетот поради витаминот Ц и многубројните долги минерали и витамини, лимонот е овошје кое може да се користи и за многу други намени за кои можеби не сте слушнале досега. Ви пренесуваме три необични начини на користење на лимонот дома, но и за некои други сосема неочекувани работи во домаќинството.
Лимонот помага во лекувањето на изгорениците од сонце, а природните состојки кои се наоѓаат во комбинацијата на лимон и чај го штитат организмот од штетните УВ зраци.

Варење јајца
Ако преферирате тврдо варени јајца, лимонот е идеален за нивна подготовка. Лимонот се користи со четкање на лушпата од јајцето со кора од лимон и сок од лимон пред да се спушти во врела вода. На овој начин се спречува потенцијалното пукање при варењето. Од друга страна, ако додадете неколку капки сок од лимон во водата, подоцна многу полесно ќе ги лупите јајцата.


This image has an empty alt attribute; its file name is caj-od-limon.jpg

Заштита на плодовите
Лимонот може да спречи потемнување на неодамна исеченото овошје. Кога овошјето ќе се потемни, тоа е сосема непривлечно и никогаш не би го јаделе, па овој трик може да ви биде корисен ако правите овошни салати и слично. Потребно е само да се премачкаат парчињата овошје со сок од лимон, а тој барем малку ќе ја задржи оригиналната боја.


Превенција од настинки
Бројни истражувања покажале дека зелениот чај со лимон го намалува ризикот од разни видови болести. Лимонот помага за заздравување на изгорениците од сонце, а природните состојки кои се наоѓаат во комбинацијата на лимон и чај го штитат организмот од штетните УВ зраци, со што го штитат од спречување на меланом. Се препорачува да се пие топол чај, бидејќи ледениот чај не е толку ефикасен како топлиот пијалок.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

В НЕДЕЛА СИТЕ НА ВОДНО – ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НАЈМАСОВНИОТ ПЛАНИНСКИ НАСТАН ВО РЕГИОНОТ „SPARKASSE LIFE ПРВ ДО ВРВ“?

В недела, на 19 мај годинава, по 12-ти пат ќе се одржи спортската манифестација „Sparkasse …