Tag Archives: витамин ц

(ФОТО) Сега е вистинското време да ги јадете: СИТЕ БЕНЕФИТИ ОД ПИПЕРКАТА

Нема многу зеленчук што може да се види во толку различни светли бои како пиперките. Постојат светло зелена, темно зелена, жолта, бледо жолта, портокалова, црвена, зелено-црвена, виолетова, кафена боја, а овој спектар на атрактивни бои не е само пријатен за око. Овој зеленчук му служи на целото тело. Пиперката е …

Повеќе »

Спречува губење на меморијата, го намалува ризикот од хронични заболувања, го зачувува видот – доволно е една дневно

Црвените пиперки содржат најмногу хранливи материи бидејќи најдолго стојат на лозата. Зелените пиперки се берат порано, пред да станат жолти, портокалови, а потоа црвени. Во споредба со зелените пиперки, црвените пиперки имаат речиси 11. пати повеќе бета-каротен и 1,5 пати повеќе витамин Ц. Кои се главните здравствени придобивки од пиперката? …

Повеќе »

Храна која содржи три пати повеќе витамин Ц од портокалите

Збогатете ја вашата исхрана со овие намирници богати со витамин Ц, што според некои истражувања може да му помогне на имунолошкиот систем да се одбрани од настинки и грип. 1. Чили пиперки Половина шолја сечкана или исечкана чили пиперка содржи 107,8 мг витамин Ц. Покрај тоа, научниците од Универзитетот во …

Повеќе »

Руски третман за детоксикација на ЛИМФНИОТ СИСТЕМ: Тајната е во само една состојка!

Нерамнотежа и дисфункција на лимфниот систем се јавуваат поради лошиот однос на самите нас кон сопствениот организам. Силен имунолошки систем не може да опстане без силен лимфен систем, особено во период на вирусна пандемија и слабеење на организмот поради употреба на силни антибиотици. Лимфниот систем игра клучна улога во овој …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЗА ДОБАР ВИД И „ЈАКА“ КРВ: Подгответе ја БЛИТВАТА на посебен начин и зајакнете го телото

Блитвата е растение кое поради своите посебни својства треба да се јаде барем неколку пати месечно. Домаќинките често грешат поради недоволно знаење и сметаат дека блитвата со здебелено стебло е стара и дрвенеста и не е за употреба. Но, напротив, тоа сочно, густо и месесто стебленце се пече и се …

Повеќе »

Моќно цитрусно овошје со кое треба да бидете УМЕРЕНИ: Ова е препорачаната ДНЕВНА ДОЗА на мандарини

Мандарините се многу здрави, но не треба да се претерува. Мандарините се овошје кое е полно со витамин Ц – тие обезбедуваат дури 80% од дневниот внес на овој витамин. Витаминот Ц може да го забави развојот на болести на дебелото црево, а исто така влијае на астма, остеоартритис или …

Повеќе »

Дали сакате ананас? Причини зошто тоа треба да биде на нашата чинија веќе денес

Ананасот е богат извор на витамин Ц, а само една шолја свеж ананас содржи уште повеќе витамини отколку што ви треба во текот на денот. Витаминот Ц го стимулира производството на имуноглобулини во телото, подобрувајќи ја неговата природна одбрана од вируси и бактерии кои предизвикуваат болести. Овој витамин е исклучително …

Повеќе »

Поефикасен од витаминот Ц: Во првите денови од настинката, препорачливо е да се зема ОВОЈ МИНЕРАЛ!

Скратете го времето на болеста и ублажете ги симптомите на настинка на почетокот. Кога ќе почувствувате благо течење на носот, гребење во грлото и блага главоболка, ова се симптомите на сезонска настинка. За да реагирате навреме и да спречите настинка, пожелно е во првите денови да се однесувате одговорно. За …

Повеќе »

Што се случува во телото ако секој ден земате витамин Ц

Витаминот Ц се наоѓа во некои намирници природно, на некои се додава, а исто така е достапен и како додаток во исхраната. Но, како секојдневното внесување на овој витамин влијае на телото? Според д-р Дарен Маринис, овој витамин е суштински додаток на секојдневната исхрана, а важно е да се знае …

Повеќе »