Tag Archives: витамин ц

Прескокнете ја павлаката, носете бадеми насекаде: Шест начини како секој оброк да го направите похранлив

Во денешно време, со напорен распоред, тешко е да се одлучите што да готвите, здравата исхрана е вистински предизвик. Ја отстрануваме дилемата како да се храниме здраво, бидејќи постојат „трикови“ кои ќе ви помогнат со малку дисциплина да ја подобрите вашата секојдневна исхрана. Добро би било сите да најдеме доволно …

Повеќе »

ОВИЕ ПЕТ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ се НЕОПХОДНИ во есенските денови: Заштитуваат од вируси и го чуваат здравјето

Експертите открија кои витамини и минерали особено му се потребни на нашето тело во есен и зима и како да го спречиме нивниот недостаток. Со доаѓањето на есента, поподложни сме на вируси и настинки, а се намалува способноста на организмот да ги одбрани вирусите и бактериите, без разлика што во …

Повеќе »

ТРИ необични причини зошто секогаш треба да имате лимон во домот

Идеален во зимски деновиОсвен што го зајакнува имунитетот поради витаминот Ц и многубројните долги минерали и витамини, лимонот е овошје кое може да се користи и за многу други намени за кои можеби не сте слушнале досега. Ви пренесуваме три необични начини на користење на лимонот дома, но и за …

Повеќе »

Четири витамини ја спречуваат деменцијата: Не треба да пиете апчиња, потребна ви е само храна

Урамнотежената исхрана, комбинацијата на витамини, минерали и здрави масти му помагаат на телото подобро да ги апсорбира хранливите материи кои му се потребни на мозокот.Кога станува збор за одржување на вашиот мозок здрав, вашата исхрана игра важна улога. Урамнотежената исхрана богата со витамини и минерали е неопходна за вашиот мозок …

Повеќе »

Сокот од зелка има повеќе витамин Ц од портокалот, решава шест тегоби

Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Се користи и за зајакнување на имунитетот, чистење …

Повеќе »

Полн со витамин Ц и сулфур, против габички и за чистење на цревата – делува веднаш штом ќе го изедете

Празот одамна е популарен меѓу оние кои сакаат да ослабат или да го исчистат телото од токсини. Благодарение на изобилството на витамин Ц и други хранливи материи, го чисти телото и спречува некои болести. Старите Египќани и Грци го ценеле како храна и лек. Можеме да уживаме во текот на …

Повеќе »

(ФОТО) Сега е вистинското време да ги јадете: СИТЕ БЕНЕФИТИ ОД ПИПЕРКАТА

Нема многу зеленчук што може да се види во толку различни светли бои како пиперките. Постојат светло зелена, темно зелена, жолта, бледо жолта, портокалова, црвена, зелено-црвена, виолетова, кафена боја, а овој спектар на атрактивни бои не е само пријатен за око. Овој зеленчук му служи на целото тело. Пиперката е …

Повеќе »

Спречува губење на меморијата, го намалува ризикот од хронични заболувања, го зачувува видот – доволно е една дневно

Црвените пиперки содржат најмногу хранливи материи бидејќи најдолго стојат на лозата. Зелените пиперки се берат порано, пред да станат жолти, портокалови, а потоа црвени. Во споредба со зелените пиперки, црвените пиперки имаат речиси 11. пати повеќе бета-каротен и 1,5 пати повеќе витамин Ц. Кои се главните здравствени придобивки од пиперката? …

Повеќе »

Храна која содржи три пати повеќе витамин Ц од портокалите

Збогатете ја вашата исхрана со овие намирници богати со витамин Ц, што според некои истражувања може да му помогне на имунолошкиот систем да се одбрани од настинки и грип. 1. Чили пиперки Половина шолја сечкана или исечкана чили пиперка содржи 107,8 мг витамин Ц. Покрај тоа, научниците од Универзитетот во …

Повеќе »