Театарската претстава „Торонто експрес“ утревечер на програмата на фестивалот „Видик“

Фестивалот за литература и општа култура продолжува со својата богата програма. Утревечер на 12 јуни 2024 година со почеток во 20:00 часот во книжарницата на „Литература.мк“во „Дајмонд мол“, ќе може да ја погледнете театарската комедија „Торонто експрес“.

Комедијата „Торонто експрес“ со Александар Микиќ во главната улога е работена според мотивите од книгата „Торонто експрес (Тибам штркот)“ на авторот Зоран Спасов-Ѕоф. Станува збор за документаристичка стрип-проза, „водич за идните печалбари и тазе имигранти“, или литерарен прирачник за заминување, но и за враќање од Канада. Напишана на скопски сленг, книгата нуди една нова форма на модерно печалбарство, актуализирајќи го вековниот проблем на иселувањето.


 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …