Театарската претстава „Бесачи“ утревечер во Македонскиот народен театар

Утревечер во Македонскиот народен театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја проследите театарската претстава „Бесачи“, од Мартин Мекдона, а во режија на Јавор Грдев.

Асистент на режисерот: Звездана Ангеловска
Драматург: Дејан Дуковски
Превод: Благоја Бошковски


Улоги:
Хари – Никола Ристановски
Муни – Кире Ѓоревски/Сашко Коцев
Пиерпоинт – Јордан Симонов
Алис – Камка Тоциновски
Ширли – Дарја Ризова
Сид – Благој Веселинов
Инспектор Фрај – Ѓорѓи Јолевски
Клег – Славиша Кајевски/Благоја Бошковски/Александар Ѓорѓиески
Бил – Владо Јовановски
Чарли – Гораст Цветковски/Нино Леви
Артур – Александар Микиќ
Хенеси – Александар Михајловски
Доктор – Трајче Ѓоргиев/Борче Начев

Извршен продуцент: Симона Угриновска
Сценограф: Никола Тороманов
Асистент на сценографот: Татјана Блажевска – Христовска
Костимограф: Свила Величкова
Композитор на музиката: Калин Николов


Инспициент: Вукица Александрова
Суфлер: Тања Ивановска
Дизајнер на плакат: Зоран Кардула
Каскадер-координатор : Емил Видев
Графички дизајнер на каталог и реквизита: Димитар Димитров
Фотограф: Стефан Н. Штерев
Фотограф на плакат: Кире Галевски
Дизајнер на маски и перики: Ѓорѓи Ѓорѓиески
Раководител на маркетинг: Сандра Стојмирова
Уредници на каталог: Мила Анѓелковиќ, Тони Димков и Благоја Бошковски
Преведувач на текстови за каталог: Марија Димитриевска
Лектор на каталог: Тодорка Балова
Светло-мајстор: Игор Митревски
Светло-оператори: Дарко Младеновски, Радивоје Ресник, Игор Ѓеоргиев, Горјан Темелкоски и Владо Ќулавков
Тон-мајстор: Александар Петровски
Тон-оператор: Стефан Михајловски
Технички раководител: Гунтер Кубе
Координатор на сценска техника: Ивица Урдаревиќ
Вајар: Ангел Петровски
Бравар: Зоран Миновски
Изработка на сценографија: Велимир Луканоски, Саво Ивановски, Мартин Китановски, Владимир Павлов и Здраве Петрушевски
Манипуланти на горен и долен погон: Горан Димов и Васко Бојаџиски
Реквизитери: Соња Крстевска и Снежана Грнчаревска
Гардеробери: Валентина Чонкова и Скендер Бериша
Шминкери и фризери: Бранка Пљачковска и Моника Грковска
Декоратери: Васил Мешковски, Дејан Стамчевски, Павле Кралевски, Хусеин Халили и Саво Ивановски

Возрасна категорија (18+)


Билетите по цена од 500 денари се пуштени во продажба преку онлајн системот www.mnt.mk и на билетарницата во МНТ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што нè советуваат ѕвездите за утре, 22.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: На Овенот му претстои успешен и активен ден, без разлика дали се работи …