Tag Archives: рак на кожа

(ВИДЕО+ФОТО) ФОТОГРАФИИ СО ЦЕЛ – Интересна уметност: 2.500 луѓе позирале голи на плажа, поради нив се сменил законот

Околу 2.500 илјади голи волонтери позирале на плажата Бонди во Сиднеј со цел да создадат уметничко дело кое треба да ја подигне свеста за ракот на кожата. View this post on Instagram A post shared by Spencer Tunick (@spencertunick) View this post on Instagram A post shared by Spencer Tunick …

Повеќе »

(ФОТО) Актерката која беше секс симбол во осумдесетите луѓето денес не ја препознаваат на улица

Американската актерка Мелани Ричардс Грифит за неколку дена полни 65. години. Секс симболот од осумдесетите денес изгледа непрепознатливо. Причината за тоа е одлуката да се подложи на низа пластични операции поради кои таа не личи на себе. Некогаш нејзината широка насмевка беше нејзин заштитен знак, а денес речиси и да …

Повеќе »

Дизајнирана апликација која го мери нивото на УВ зрачењето – бесплатна помош!

Светската здравствена организација (СЗО) воведе нова апликација на паметните телефони која снима информации за нивоата на ултравиолетово (УВ) зрачење, која предупредува кога е неопходно да се примени заштита од сончево зрачење. Апликацијата SunSmart Global UV, развиена во партнерство со Светската метеоролошка организација (WMO), Програмата за животна средина на Обединетите нации …

Повеќе »

(ВИДЕО) Жена 10. години имала кафена лента под ноктот, па дознала дека тоа е рак на кожата

МАРИЈА СИЛВИЈА имала 16. години кога за прв пат забележала кафена лента под ноктот. Таа верувала дека тоа е бенка. Девет години подоцна и бил дијагностициран субунгвален меланом, вид на рак на кожата кој се јавува под ноктот. Таа ја споделила својата шокантна приказна на TikTok, каде собрала повеќе од …

Повеќе »

(ФОТО) ЗАДОЛЖИТЕЛНО ВНИМАНИЕ – Дамката на лицето не и поминувала па отишла на лекар: Дијагнозата ја шокирала!

Гибсон Милер  е 24. годишна учителка од Њујорк која се шокирала кога дознала дека дамката под окото е всушност рак на кожа… Едно утро под левото око забележала светлорозева дамка која ја загрижила дури кога, ниту после после неколку месеци, не исчезнала. Поради тоа долучила да го посети својот дерматолог …

Повеќе »

(ФОТО) Беше најубава актерка, а сега изгледа страшно поради опасното заболување

Шеесетгодишната актерка Мелани Грифит неодамна се појави на улиците на Лос Ангелес, а присутните веднаш забележаа дека актерката повторно се соочува со истиот проблем со кој се избори во 2009. година. Имено, актерката таа година го победи ракот на кожа што и’ се појави на лицето, под десното око, а …

Повеќе »