Дизајнирана апликација која го мери нивото на УВ зрачењето – бесплатна помош!

Светската здравствена организација (СЗО) воведе нова апликација на паметните телефони која снима информации за нивоата на ултравиолетово (УВ) зрачење, која предупредува кога е неопходно да се примени заштита од сончево зрачење.
Апликацијата SunSmart Global UV, развиена во партнерство со Светската метеоролошка организација (WMO), Програмата за животна средина на Обединетите нации (UNEP) и Меѓународната организација на трудот (ILO), е бесплатна и се обидува да го намали глобалниот товар од рак на кожата и штетите поврзани со на УВ зрачењето“, се вели во соопштението на Светската здравствена организација.

This image has an empty alt attribute; its file name is aplikacija-za-uv-zracenje-3.png
Апликацијата користи тековни податоци од метеоролошките служби.
„Доказите покажуваат дека прекумерната изложеност на УВ зрачење е главна причина за рак на кожата, па затоа е важно луѓето да знаат кога и како да се заштитат“, рекла д-р Марија Неира, директор на Канцеларијата на СЗО за животна средина, климатски промени и здравје.


This image has an empty alt attribute; its file name is aplikacija-za-ub-zracenje.jpg

Болест што може да се спречи
Се проценува дека повеќе од 1,5 милиони случаи на рак на кожа се дијагностицирани на глобално ниво во 2020. година, според СЗО.
„Во истиот период, повеќе од 120.000 луѓе ширум светот ги загубија животите поради оваа болест“, се вели во соопштението.


This image has an empty alt attribute; its file name is aplikacija-za-uv-zracenje-1.png
Особено во текот на летото нивото на УВ зрачење е многу високо, а важна е и заштитата на кожата, нагласуваат од Светската метеоролошка организација. Во зависност од типот на кожата, изгорениците можат да се појават само по 15 минути на сонце без заштита.
Според оваа организација, УВ зрачењето се пресметува на скала од 1 (ниско) до 11 или повеќе (екстремно). Се препорачува заштита од сонце од ниво 3. Во Европа зрачењето често го достигнува нивото 8 во текот на летните денови, изјавил портпаролот на Светската метеоролошка организација.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Советува искусен пчелар: Ако ве искаса пчела или некој инсект, ова е спас

Ова е најдобриот совет за каснување од пчела или друг инсект и кога немате аптека …