(ВИДЕО+ФОТО) ФОТОГРАФИИ СО ЦЕЛ – Интересна уметност: 2.500 луѓе позирале голи на плажа, поради нив се сменил законот

Околу 2.500 илјади голи волонтери позирале на плажата Бонди во Сиднеј со цел да создадат уметничко дело кое треба да ја подигне свеста за ракот на кожата.

View this post on Instagram

A post shared by Spencer Tunick (@spencertunick)Фотографиите од голем број голи луѓе на плажа се направени рано наутро, а инсталацијата е најновиот проект на американскиот фотограф Спенсер Туник.


Неговата желба е да го искористи овој вид уметност за да ги поттикне Австралијците редовно да ја прегледуваат својата кожа, особено затоа што тоа е земја која, според Светскиот фонд за истражување на ракот, е земја која е најмногу погодена од рак на кожата.


За да можат фотографиите да бидат правени легално, властите морале да ја променат законската регулатива и со тоа за првпат да дозволат јавна голотија на плажа.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Дванаесетте месеци“ – куклена претстава во Театарот за деца и младинци

Денес во Театарот за деца и младинци во Скопје, со почеток во 19:00 часот, најмладата …