Tag Archives: опасност

(ВИДЕО) АРКТИК – СТОТИНА ВИРУСИ ГО ЧЕКААТ СВЕТОТ: Спиеле милиони години а поради нашата немарност сега се подготвени „да нападнат“!

Научниците предупредуваат на вознемирувачки феномени на Арктикот. Во последните две недели, температурите во Сибир достигнаа рекордни 38 степени Целзиусови, како резултат на невиден топлотен бран, а таму избувнаа и големи пожари во исто време, ослободувајќи огромни количини на јаглерод диоксид во атмосферата, што може да укаже на маѓепсаниот круг на …

Повеќе »

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: На светот му се заканува нешто поопасно од коронавирусот!

„Мразот на Западен Антарктик се топи низ годините, но големината на глечерот Денман и неговото топење може да има сериозни последици кога станува збор за нивото на водата во морињата“ Пандемијата коронавирус го менува начинот на живот во целиот свет. Поради борбата со заразата, многу од државите ширум светот се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Татко случајно открил дека во детското седиште се скрило нешто многу лошо!

Невниманието можело да донесе големи проблеми… Татко детското седиште преку ноќ го оставил пред влезната врата на куќата. Наредното утро, кога сакал детското седиште да го стави во автомобилот забележал дека нешто не е во ред. Внатре се скрило нешто што никако не смеело да биде таму…

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРУШТВОТО СЕ СМЕЕ А ТОЈ ВО ОПАСНОСТ: Џиновска лигња од два метри нападнала сурфер – го урнала и му ја грабнува даската!

Кога велиме лигњи, сите мислиме на оние мали морски животни, кои можете да ги подготвите во вашата кујна, а кои не се поголеми од 10 см. Сепак, многу поголеми и поопасни примероци демнат под површината на водата, а овој сурфер имал блиска средба со една гигантска, џиновска лигња поголема од …

Повеќе »

Се топи глечерот на „судниот ден“ – би можеле да исчезнат држави

Еден од најголемите светски глечери, Твејтс, таканаречениот „глечер на судниот ден“, се топи со многу поголема брзина отколку што очекуваа научниците, а неговото исчезнување би можело да го подигне глобалното ниво на морето за дури три метри, според новата студија на Универзитетот во Њујорк. Екипа на британски и американски научници …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОДЕКА СИТЕ НОСАТ МАСКИ ТОЈ СЕ ПРАВИ ПАМЕТЕН: Кинезот едвај го исфрлиле од метро!

Со оглед на тоа дека во Кина забрзано се шири коронавирусот, на сите граѓани им е наложено, помеѓу останатото, на лицето да носат заштитни маски… Меѓутоа, едне маж кој се наоѓал во метро во Гуангжоу се оглушил од таа наредба па морал да реагира работник од обезбедувањето. Тој се обидел …

Повеќе »

Среќници: – ЛУЃЕТО СО ОВАА КРВНА ГРУПА ИМААТ НАЈМАЛА ШАНСА ЗА СРЦЕВ УДАР: Најчувстителни се на стрес, но ова ги ШТИТИ!

Истражувачите од Универзитетскиот Медицински центар „Гронинген“ во Холандија ги споредувале податоците на повеќе од 1,3 милиони луѓе. Откриле дека ризикот од кардиоваскуларни проблеми кај крвните групи А, Б или АБ бил девет проценти поголем отколку кај луѓе со крвна група  О. Експертите веруваат дека овие луѓе имаат повисоко ниво на …

Повеќе »

(ФОТО) ИТАЛИЈАНСКИ АСТРОНОМ ВО ШОК: Рутински го проверувал небото над нас и видел дека нешто лета кон Земјата!

Астрофизичарот и астроном Ѓанлука Маси од „Проект за виртуелен телескоп“ во Италија ги набљудувал sвездите на 17. јануари кога успеа да види неверојатна слика – астероид што брза кон Земјата. Додека Маси го скенирал небото рано наутро, астероидот AN3 од 2020 година влезе во водното поле. Научникот успеал да ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ЖИВОТНИТЕ ГО ПРЕТЧУВСТВУВААТ ЗЕМЈОТРЕСОТ: Само неколку секунди пред да се стресе зградата, кучето избегало што подалеку!

Албанија денес во 3.54 часот наутро ја погоди силен земјотрес со јачина 6,4 според Рихтер, што е еден од најсилните земјотреси во последните 30. години во таа земја. Меѓу бројните снимки една посебно се издвоила бидејќи потврдува колку животните можат да претчувствуваат опасност. pic.twitter.com/eH5NVPn0bh — mamma mia marcello (@lalssido) November …

Повеќе »