Tag Archives: опасност

(ВИДЕО) За возење по пруга казнет со огромна парична казна но и затвор…

Се уште не е познато зошто се одлучил за опасен маневар што предизвикало одложување на железничкиот сообраќај, но и екстремно големи лични проблеми. 31-годишен Британец одлучил на почетокот на мај со својот SUV Mitsubishi Pajero да се вози на пруга недалеку од Бирмингем. Откако ја поминал станицата во Дадестон, тој …

Повеќе »

Од алфа до ламбда: Конечен водич за соевите на корона и за тоа колку се опасни

Делта варијантата на корона вирусот ги пустоши низ Европа и Америка и предизвикува страв од нов бран на болести што доаѓа на есен. Што е Делта плус и што е Ламбда, како и кои видови треба да нe загрижуваат? Соединетите држави не ги укинуваат ограничувањата за патување поради делта варијантата …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАЈЛОШОТО ПОМИНАЛО: На Нов Зеланд повеќе нема опасност од цумани – вака изгледале брановите кои ги уплашиле граѓаните!

Властите во Нов Зеланд го намалиле нивото на предупредувања за цунами издадени по третиот силен земјотрес со епицентар недалеку од Кермадек, острови во Тихиот океан кои припаѓаат на оваа земја. Агенциите наведуваат дека во некои градови владеела паника бидејќи стотици луѓе се обиделе да достигнат некои повисоки места поради предупредувањето …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Луѓето не можат да поверуваат како изгледа овца која 5. години не е стрижена

ОВЦИТЕ треба да се стрижат секоја година затоа што во спротивно нивната волна брзо станува гломазна а токму тоа и се случило на овца во Австралија која не биле стрижени веќе пет години. Фотографиите од овцата која не била стрижена веќе пет години станаа хит на почетокот на овој месец, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Грижлива мачка заштитила едногодишно дете кое опасно се доближило до работ на балконот

МАЛИТЕ деца честопати знаат да се доведат во оапсност поради нивната љубопитност, но една семејна мачка будно внимавала на едногодишното момче кое било заинтересирано за погледот од балконот на куќата. На видеото објавено на Јутјуб може да се видат мачка и момче се дружат на балконот, а момчето во еден …

Повеќе »

(ВИДЕО) Маж ЛЕЖЕЛ среде автопат во Србија додека автомобили поминуваат покрај него – Никој не знае зошто!

На социјалните мрежи се шири видео од маж како лежи на сред автопат „Милош Велики“. Иако не е познато дали мажот е под дејство на алкохол или е психички нестабилен, факт е дека на овој начин ја загрозува и својата и безбедноста на возачите. Возачите ги предупредувале луѓето што возат …

Повеќе »

КЛИМА – НА ЦЕЛАТА ПЛАНЕТА И СЕ ЗАКАНУВА ЦРНА РЕКА: Тргнува од гренланд а научниците сеуште не го знаат нејзиниот ток! Еве како го води светот во пропаст!

Новото истражување покажува дека под замрзнатата површина на Гренланд се создава зачудувачка подземна река која се напојува од топење на мразот. Се верува дека овој подземен воден пат, наречен „Мрачна река“, се протегал на 1.000 км. Реката најверојатно започнува во срцето на Гренланд и се протега сè до Петерманскиот фјорд …

Повеќе »

Полицаецот занемел: Возачот спиел додека неговиот автомобил Тесла одел 150 км/час

Канаѓанец кој бил на возачкото место бил обвинет за опасно возење затоа што дремел додека неговиот самовозечки модел Ѕ се движел по автопатот со голема брзина. Локалната полиција, чии членови го запреле возилото, соопштиле дека и двете предни седишта во Тесла биле целосно срушени, а возачот и совозачот очигледно спиеле …

Повеќе »

(ФОТО) АРКАНЗАС – ДЕВОЈЧЕ (3) ПОЧИНАЛО А НЕЈЗИНАТА ПОМЛАДА СЕСТРА СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ: Најдени се во врел автомобил додека мајка им спиела во куќата

Тригодишно девојче од Арканзас починало а нејзината помлада сестра се бори за својот живот, откако биле пронајдени на задното седиште на автомобил, кој билпаркиран пред нивната куќа. Нивната мајка, во тоа време, спиела во куќата. Полицијата соопштила дека добила повик околу 14. часот пред мајката Кајли Петченик (21) да рече …

Повеќе »