Tag Archives: образование

КАКО ДЕНЕС ИЗГЛЕДА ​​И СО ШТО СЕ БАВИ МАЛЕЧКАТА ЕЛИФ: Македонија ја обожаваш, секогаш беше тажна, а денес освојува со насмевка

Каде е денес Елиф и како изгледа, се прашуваат многумина, а денес никој не би го препознал преслаткото девојче. Турската серија Елиф ги освои срцата на публиката ширум светот, а се снимаше од 2014 до 2019 година. Во Македонија почна да се емитува во 2015 година, додека во наредните 5 …

Повеќе »

(ФОТО) Шест правила на кои мора да се придржуваат децата на Роналдо, третото ќе ве шокира

СЕКОЈ родител го сака најдоброто за своето дете, а исклучок не е ниту славниот фудбалер Кристијано Роналдо. Славниот напаѓач има високи стандарди кога станува збор за воспитувањето, а акцентот е ставен на здравиот начин на живот и строго испланираната исхрана. Во 2010 година Роналдо го доби синот Кристијано Роналдо Јуниор, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗА ПРИМЕР – Видео од една градинка во Јапонија го обиколи светот: Што можеме да научиме од нив?

Потоа во кадар влегува девојче кое глуми мајка со бебе и другар од групата и отстапува место По видео снимките од јапонските навивачи како се’ чистат по себе на стадионот во Катар, додека светот гледа, сега на социјалните мрежи кружи видео од градинка во оваа земја. Тоа покажува како децата …

Повеќе »

(ФОТО) Малите Холанѓани се најсреќните деца на светот. Еве зошто!

ДЕЦАТА во Холандија се сметаат за најсреќни во светот, барем според извештајот на УНИЦЕФ кој рангирал 41. земја со високи приходи врз основа на менталното здравје на децата, физичкото здравје и развојот на академските и социјалните вештини. На врвот е Холандија, а зад неа се Данска и Норвешка. Истражувачите веруваат …

Повеќе »

(ФОТО) Која е ќерката на Бил Гејтс која ќе наследи 130 милијарди долари

Најстарата ќерка на Бил и Мелинда Гејтс, Џенифер, се огласила на социјалните мрежи по повод разводот на нејзините родители. Jennifer Gates, Instagram: "I'm still learning how to best support my own process and emotions as well as family members at this time, and am grateful for the space to do …

Повеќе »

(ФОТО) Кејт Мидлтон и принцот Вилијам ПРЕКИНУВААТ КРАЛСКА ТРАДИЦИЈА за да го заштитат синот!?

Војводата и војвотката од Кембриџ се подготвени да ја нарушат традицијата на кралското семејство и да продолжат на поинаков пат за да го заштитат својот син Џорџ. Кралскиот стручњак Ингрид Севард вели дека современиот пристап на кралската двојка за воспитување на трите деца и позитивното примање на јавноста може да …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Во оваа земја сите жители се познаваат, децата никој не ги чува, не плаќаат греење, а немаат ни војска: Тие го гледаат доброто во секој човек!

Жителите на Исланд имаат сајт кој содржи податоци кои датираат уште од 18. век, за сите роднински врски во оваа земја. Ако се вљубите, прво проверете милиот да не ви е далечен роднина… Исланд е мала земја во која живеат само околу 360.000 жители. Сите жители меѓусебно се познаваат, така …

Повеќе »

Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние кои поради одредена причина немаат запишано или завршено високо образование. Едни од најбараните занимања во креативната и дигитална индустрија на пазарот но и најпривлечни за …

Повеќе »

12. најдобри земји за живот

Обединетите нации го објавиле годишниот Извештај за хуман развој кој опфаќа податоци за тоа каде луѓето живеат најдолго, каде најздраво, со други зборови, станува збор за земји кои се најпогодни за живот. Обединетите нации испитувајќи податоци од 200. земји направиле листа на основа на неколку категории вклучувајќи ја финансиската ситуација, …

Повеќе »