Tag Archives: истанбул

(ВИДЕО) Сакал да ја избегне гужвата и се заглавил меѓу шините на трамвајот

Гумите не издржале, па се посрамотил и остана меѓу шините на трамвајот. Веројатно и самите сте биле сведоци на дрските маневри на возачите, најчесто во скапи автомобили, кои се пробиваат низ колоните мафтајќи и активирајќи ги „семоќните“ четири трепкачи. Со агресивни маневри, тие сакаат да ги туркаат своите лимени парчиња …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВЕЧНИ (НЕ)ПРИЈАТЕЛИ – Том и Џери од Истанбул: Погледнете симпатичен клип од игра на мачка и глушец

Видеото, направено во Истанбул, неодоливо потсетува на цртаниот филм „Том и Џери“ и неговите главни ликови, а прикажува симпатична игра на мачка и глушец. Иако мачките и глувците треба да бидат „природни непријатели“ или ривали како ликовите од култниот цртан филм, снимката направена во Турција покажува дека може и поинаку. …

Повеќе »

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) СЕ ЗАПАЛИЛ НА УЛИЦА ОБЛЕЧЕН КАКО СМРТ: Маж горел во Истанбул додека случајни минувачи правеле селфи!

Вообичаениот ден кај кулата Галата во Истанбул, Турција, бил нарушен кога непознат маж, облечен како Смрт, се полил со бензин и се запалил среде бел ден. Меѓутоа, случајните минувачи не му дошле веднаш на помош на запалениот човек, бидејќи повеќето од нив очигледно мислеле дека се работи за некаква претстава …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најшарениот дел од Истанбул чии улици не се забораваат!

Неговите колоритни згради и архитектура се заштитени од УНЕСКО, а привлекоа и камери од турските серии кои тука пронајдоа прекрасни пејсажи. View this post on Instagram A post shared by Balat İstanbul (@balat.ist) За правилно да го истражиме Истанбул, не би ни биле доволни три животи (а според новото, толку …

Повеќе »

(ФОТО) ВО БУГАРИЈА ИЗГОРЕ МАКЕДОНСКИ АВТОБУС: Загинале 46. лица, меѓу кои 12. деца

Најмалку 46. лица загинаа денеска кога автобус со северномакедонски регистарски таблички се запалил на автопат во западна Бугарија, соопштија властите во Софија. Шефот на одделот за безбедност на бугарското МВР, Николај Николов за националната телевизија изјавил дека седум лица со изгореници се префрлени со брза помош во болницата Пирогов во …

Повеќе »

(ФОТО) Турски фотограф ја прикажува убавината на детските очи кои светат како скапоцени камења

АБДУЛАХ Ајдемир, фотограф од Истанбул, верува дека целиот универзум може да се скрие во очите на децата. Тој со објектив од камерата ги снима децата што ги среќава на улица , а нивните очи можат да ве хипнотизираат. Неговите портрети ја доловуваат нереалната убавина на неговите мали модели и тешко …

Повеќе »

(ФОТО) ТОЈ ЛУД СВЕТ: Турскиот Бред Пит посвои магаре – го спасил сирачето кое било старо само 1. ден

Познатиот турски актер, Киванч Татлитуг, минатиот месец посвои магаре од фармата на фондацијата „Work Animals Rescue Foundation“ (ВАРФ). Според ВАРФ, магаренцето со име Арзу што Татлитуг го посвои, било пронајдено и спасено во близина на својата мртва мајка во југоисточната провинција Шарлиурфа. Арзу била стара само еден ден. Од неодамна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ДИВИ ТАНЦИ – ЕВЕ КАКО ДЕНЕС ИЗГЛЕДА огнената Руслана (47), победничката на Евровизија во 2004. година!

Денес има 47. години, но се чини дека времето застанало за неа и дека не остарела ниту ден На изборот за песна на Евровизија 2004. година во Истанбул, украинската пејачка Руслана победи и стана една од најголемите евровизиски sвезди во историјата. Таа е секако една од единствените пет луѓе на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СЦЕНИ: Мајка си ги фрла децата од прозорец за да ги спаси од пожар

Во опасни ситуации некако е нормално и опасно да реагираме. Вистински пример за тоа е една мајка од Истанбул која направила неверојатен потрег само за да си ги спаси децата од пожарот во станот… Снимка на која се гледа како мајка од Истанбул своите четири деца ги фрла низ прозорот …

Повеќе »