Tag Archives: бранови

(ВИДЕО) ХАВАИ – Бранови ја прекинале свадбата

Се додава дека продолжиле со церемонијата и го исчистиле нередот откако младенците си ги размениле заветите Изминатиов викенд огромни бранови го преплавија јужниот брег на Хаваите. Поплавени се куќи во крајбрежјето. Националната метеоролошка служба објавила дека силните бранови, некои високи и до шест метри, биле предизвикани од комбинација на силни …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Британски фотограф во брановите препознал познато лице – сликата е хит на интернет!

На брегот на истокот во Сасекс, фотографот на Би-Би-Си, Џеф Оверс, ги фотографирал брановите додека траела бурата. Тој го овековечил моментот во кој било „видено“ „лицето“ на римскиот бог на водата и морето Нептун. Имено, ова е пример за пареидолија, феномен кога луѓето гледаат лица на невообичаени места. View this …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАЈЛОШОТО ПОМИНАЛО: На Нов Зеланд повеќе нема опасност од цумани – вака изгледале брановите кои ги уплашиле граѓаните!

Властите во Нов Зеланд го намалиле нивото на предупредувања за цунами издадени по третиот силен земјотрес со епицентар недалеку од Кермадек, острови во Тихиот океан кои припаѓаат на оваа земја. Агенциите наведуваат дека во некои градови владеела паника бидејќи стотици луѓе се обиделе да достигнат некои повисоки места поради предупредувањето …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Капачите се преплашиле кога виделе што допливало на плажата

Плажите во јужноафриканскиот град Дурбан се затворени поради коронавирус, а храбрите пливачи се преплашиле од неочекуван посетител. На плажата е снимена црна мамба долга два и пол метри, една од најпознатите отровни змии во светот. Снимките се споделиле на социјалните медиуми, а на нив се гледа змијата што се бори …

Повеќе »

(ФОТО) Лежерна прошетка покрај брегот се претворила во стравична семејна трагедија

Лежерната прошетка покрај морето се претворила во најлошиот кошмар за семејство од Орегон. Ејми и Џереми Стајлс, со своите две деца, седумгодишната Лола и четиригодишниот Вилијам, шетале по популарната плажа Канон, Орегон, кога одеднаш биле зафатени од екстремно големи бранови, познати како „sneaker wave” (во слободен превод патила бран) и …

Повеќе »