СОДА БИКАРБОНА во служба на убавината: Помешајте со ЕДНА СОСТОЈКА од кујната и направете крем за ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕТО!

Сода бикарбоната не мора да се користи само во кујната и за чистење.
Ако имате особено чувствителна кожа која реагира на купена козметика полна со хемикалии, направете природен крем за чистење на лицето само од две состојки што ги имате во кујната.
Комбинацијата од кокосово масло и сода бикарбона ќе го исчисти вашето лице, како и сите други скапи средства за купување, но без можни иритации бидејќи се природни состојки, без агресивни хемикалии.


Измешајте кокосово масло и сода бикарбона, во количина доволна за да направите кремаста паста и полека и нежно тријте ја во кожата.
Потоа оставете да делува некое време, а потоа исплакнете го лицето со млака вода.
Конечно, внимателно отстранете го остатокот со мека крпа или памучна вата и нанесете лесен, навлажнувачки крем.
Не е неопходно да се измешаат овие две состојки и да се подготви кремот во голема количина или во посебен сад. Доволно е да ги измешате овие состојки на дланката кога сакате да направите чистење на лицето.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

В НЕДЕЛА СИТЕ НА ВОДНО – ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НАЈМАСОВНИОТ ПЛАНИНСКИ НАСТАН ВО РЕГИОНОТ „SPARKASSE LIFE ПРВ ДО ВРВ“?

В недела, на 19 мај годинава, по 12-ти пат ќе се одржи спортската манифестација „Sparkasse …