Сите вистини и заблуди за сончањето: Знаете ли зошто е важно правилото ДВА ПРСТА и како правилно да користите крем за сончање?

Секогаш кога сме изложени на сонце, мора да бидеме исклучително внимателни
Во ниту еден момент не треба да изгубите од вид колку може да бидат штетни сончевите зраци. Дури и крем со одреден степен на заштита мора да се нанесе на правилен начин за да вистински бидете заштитени од радијација.
Иако останувате под сенка и на места кои не се директно изложени на сонце, сепак не сте заштитени:
– Песокот и водата ги рефлектираат штетните зраци, а дури 34. отсто од ултравиолетовите зраци продираат низ чадорот за заштита од сонце. Затоа треба да се заштитите и ако сте под сенка. Луѓето мора да имаат здрави навики кога станува збор за сончањето, а кремот за сончање е само еден дел од таа навика, објаснила познатиот дерматолог Марија Лукас.
Кремовите за сончање мора да бидат водоотпорни и да не штитат од сите видови зрачење. Затоа треба да обрнете внимание на пакувањето на кремите, на кое е напишана оваа информација.

This image has an empty alt attribute; its file name is krem-za-soncanje.jpg


Докторите често предупредуваат дека голем дел од населението не користи доволно крем за сончање.
Затоа е важно да се почитува т.н правилото „два прста“. Истегнете ги показалецот и средниот прст, а потоа нанесете ја кремата на двата прста од врвот до коренот. Оваа количина е доволна за секој од 11-те делови од телото:
– главата и вратот
– лева рака
– десна рака
– горниот дел од грбот
– долниот дел од грбот
– предниот горен дел на градите
– преден долен дел и стомак
– горниот дел од левата нога
– горниот дел од десната нога
– долниот дел од левата нога и стапалото
– долниот дел од левата нога и стапалото

This image has an empty alt attribute; its file name is soncanje-crvena-koza.jpg


Што треба да знаете?
1. Кремот треба да се нанесе 30. минути пред излегување на сонце, вклучувајќи ги и деловите под костимот за капење.
2. На возрасните им требаат околу 30гр крем со заштитен фактор.
3. Мелем за усни со заштитен фактор треба да се нанесува што почесто.
4. Не заборавајте да ја заштитите целата површина на стапалата.
5. Носете капа со поширок обод.
6. Нанесете го кремот најмалку два часа или веднаш откако ќе излезете од водата.
7. За лице користете крем со фактор кои се наменети само за тој дел од телото.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Советува искусен пчелар: Ако ве искаса пчела или некој инсект, ова е спас

Ова е најдобриот совет за каснување од пчела или друг инсект и кога немате аптека …