Што значи SPF бројот на кремот за сончање? Многумина прават голема грешка која влијае на ЗДРАВЈЕТО НА КОЖАТА!

Кремот за сончање е неопходен за заштита на кожата од штетните сончеви зраци…
Етикетата на производот за заштита од сонце мора да содржи голем број на фактори за заштита од сонце (SPF) за да го означи нивото на заштита од УВБ зраците и да покаже дали го поминал тестот со широк спектар против ултравиолетова сончева светлина (УВА).

Што е заштитен фактор?
Кога поминуваме време на сонце, изложени сме на два потенцијално штетни типа на зраци: УВА и УВБ. Факторот за заштита од сонце (SPF) е број, на пример, SPF15. Покажува колкава заштита нуди производот од УВБ светлина. Производот со поголем SPF број ќе обезбеди поголема заштита.


Ниска заштита: SPF е под 15
Средна заштита: SPF е 15 до 29
Висока заштита: SPF е 30 до 49
Многу висока заштита: SPF е над 50

This image has an empty alt attribute; its file name is soncanje-crvena-koza.jpg


Што значи SPF?
SPF е научна мерка. Тоа дава претстава за тоа колку е помал ризикот од оштетување на кожата поради употребата на крем за сончање. Се фокусира на времето потребно на УВБ зраците да поминат низ кремата за сончање и да предизвикаат црвенило на кожата, во споредба со времето кога нема крем за сончање. Факторот се пресметува со делење на дозата на сончево зрачење потребна за предизвикување црвенило на кожата со дозата потребна за предизвикување црвенило без крем за сончање, пишува Medical news today.

Ако е потребно 15. пати подолго за кожата да поцрвени со крем за сончање отколку без крем за сончање, SPF е 15. Во теорија, ако, под одредени УВ услови, ќе бидат потребни 10 минути за незаштитената кожа да почне да станува црвена, кремот за сончање со заштитен фактор 30 тоа би го спречило за 300 минути или 5 часа, што е 30. пати подолго.


This image has an empty alt attribute; its file name is soncanje-crvena-koz-1.jpg

Погрешно е да се мисли дека со повисок заштитен фактор човек може да помине долго време на сонце, често се наидува на ова мислење.

Други фактори кои имаат влијание:
– временските услови
– период од денот
– тип на кожа
– како се нанесува лосион
Ефектот на блокирање на воздухот исчезнува по најмногу 2. часа. После тоа, лосионот ќе треба повторно да се нанесе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Павловден

Светиот апостол Павле особено е значаен за Македонците. Своето прво патување надвор од Азија тој …