Што ќе се случи ако наутро на празен стомак изедете банана и испиете чаша млака вода: Промена за која не сте ни свесни…

Банана и чаша млака вода ја намалуваат тежината на многу необичен начин, без разлика што јадете во текот на денот.
Ако јадете банана и пиете чаша млака вода (подобро топла отколку ладна), ќе го подобрите варењето. Исто така, важно е полека да пиете вода и да јадете банана, а ништо друго да не јадете барем половина час потоа.
Факт е дека бананата има многу скроб, но има низок гликемиски индекс. Бананата долго се вари и ви дава чувство на ситост, а исто така ја спречува апсорпцијата на јаглехидратите, што е од пресудно значење во согорувањето на мастите.
Доколку одлучите на овој начин да го регулирате варењето и да се ослободите од вишокот килограми, можете да го забрзате процесот на слабеење доколку наместо вечера изедете банана и испиете чаша млака вода. Експертите препорачуваат да не јадете ништо после 8. часот навечер.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Скопје Куп 2024 – изложба на макети, диорами и минијатури

Во организација на макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски Микс“ од Скопје, од 1-ви до 3-ти …