Tag Archives: банана

Моќен напиток кој ја поправа крвната слика и ја враќа енергијата

Ако често се чувствувате малаксано и ви треба доза на енергија, вклучете го овој напиток во вашата исхрана за да ви помогне да се опоравите. Недостаток на енергија често е резултат на анемија што можете да ја победите со помош на цвекло, моќна храна што го претвора ова смути во …

Повеќе »

Како до РАМЕН СТОМАК? Едноставно: Вметнете ги овие пет намирници во вашата исхрана и ОЧЕКУВАЈТЕ ги резултатите!

Потполно рамен стомак со плочки ќе добиете со вежбање, но пред тоа, еве како да го истенчите… Многумина од нас, особено во зрелите години, се борат со „перница“ околу стомакот што не можеме ниту да ја скриеме, а камоли да ја истенчиме и изгубиме. Иако вежбањето е клучот за успехот, …

Повеќе »

(Рецепт) ПРАВИ ЧУДА – ВАРЕНАТА БАНАНА ЛЕКУВА ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ НА ДЕНЕШНИЦАТА!Додајте и го овој ЗАЧИН, а еве КОГА би требало да ја конзумирате!

Несоницата е еден од најчестите проблеми денес и многумина земаат индустриски лекови за да го решат. Постојат бројни причини за несоница, исто како и нејзините последици. Лишувањето од сон го зголемува ризикот од хипертензија, нарушувања на притисок, депресија, слабост и други болести. За среќа, чајот од банана и цимет што …

Повеќе »

Бананата лекува депресија и анемија, а знаете ли што ќе се случи ако изедете ДВЕ ДНЕВНО?

Овозможува моментални, силни и хранливи количини на енергија. Бананите се овошје полно со калиум и затоа се одлични за намалување на крвниот притисок, како и витамин Б6, кој го стимулира зајакнувањето на имунитетот. Тие исто така содржат фосфор, манган, магнезиум, витамин А, фолна киселина и витамин Ц. Бананата ни обезбедува …

Повеќе »

(Рецепт) Витаминска бомба која го јакне имунитетот и штити од зараза

Пијалок наречен витаминска инјекција штити од вируси и го зајакнува имунитетот. Лесно е да се направи и не ви требаат никакви специјални состојки. Состојки: 2 моркови половина стапче целер сок од еден лимон сок од еден портокал 1 јаболко 1 банана малку мед малку ситно рендан ѓумбир чаша вода Подготовка: …

Повеќе »

(Рецепти) МОЌНА БАНАНА – Маски за лице кои злато вредат: Откријте ја моќта на бананата за вашето лице! Ќе го вратите времето а вашата кожа ќе блесне!

Маската за лице во банана е позната по лековитите ефекти врз кожата. Обидете се со рецепти засновани на банана и видете зошто сè повеќе природни маски го вклучуваат ова јужно овошје. Бананите се супер храна. Тие се хранливи, ве држат сити долго време и според мислењето на многу нутриционисти, тие …

Повеќе »

Со едноставен трик се ослободила од болката која и го уништувала животот!

Доколку имате глабоволки важно е да го знаете трикот со помош на овошје. Имено, за борба против главоболки доволна е една банана. Една очајна жена одлучила да ја запре неиздржливата болка. „Почувствував јака главоболка која по којзнае кој пат ме разбуди и не сакав да пијам уште еден лек кој …

Повеќе »

Здрав десерт: Мафини со овесни снегулки и банани

Потребно е: 1,5 шолја овесни снегулки 3 јајца 3 пасирани банани овошје по желба Подготовка:  јајцата изматете ги, додајте ги пасираните банани и лесно измешајте. Потоа вмешајте ги и снегулките и овошје по желба. Калап за мафини намачкајте со путер или маргарин и ставете од смесата. Печете 20 минути на …

Повеќе »

(ВИДЕО) СКРОМНО ДЕТЕ: И’завиткале банана како подарок за Божик – мора да ја видите реакциајта!

Популарниот пејач, актер и продуцент завиткал банана во шарена хартија и на својата ќерка и ја дал како божиќен подарок. Нејзината среќа воодушевила многумина на социјалните мрежи Американскиот пејач, актер и продуцент Џон Роџер Стивенс, познат како LGND, се обидел да ја „зафркне“ својата ќерка со тоа што завиткал банана …

Повеќе »