ПОЧИНАЛА ЅВЕЗДА НА „ПИРАТИ ОД КАРИБИТЕ“: Цел свет се збогува со легендарниот актер, кој сакал да глуми негативци

Зад себе остави огромно наследство во шесте децении поминати во филмската индустрија.
Легендарниот актер Серхио Калдерон починал вчера на 77-годишна возраст во Лос Анџелес.
За време на неговите шест децении во филмската индустрија, тој глумел во преку 40 холивудски филмови, од кои најпопуларни се франшизите „Пиратите од Карибите“ и „Мажите во црно“. Покрај сите големи актери и режисери со кои имал можност да соработува во својата богата кариера, се издвојуваат Џони Деп и легендата на вестерн жанрот Серџо Леоне.
Како капетан Веланова во „Пиратите од Карибите“, како и повеќето улоги на бувот, тој беше негативец, но всушност уживал.

View this post on Instagram

A post shared by @jdsrelatives


Тој беше познат по својата мексиканска природа и хумор, а еднаш за „Лос Анџелес Тајмс“ изјавил: „Најмногу сакам да играм негативци затоа што луѓето навистина ме мразат. Всушност, луѓето кои ги виделе моите улоги доаѓаат кај мене на улица и ми кажуваат дека ме мразат. За мене тоа е најголемиот комплимент, што успеав да го убедам гледачот дека тоа што го гледа е реално и да предизвикам еквивалентна емоција кај него“.
Верните фанови во солзи се збогуваат со фантастичниот актер откако беше објавена неговата смрт.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоцијата на „Координати на болката“ – збирка поезија на Александра Спасеска

Вечерва со почеток во 19:00 часот во дворчето на кафе-книжарницата „Илика“ ќе биде промовирана збирката …