Оперскиот бисер „Кавалерија Рустикана“ во петок во Националната Опера и Балет

Во петок на 26 јануари 2024 година, во Националната Опера и Балет, со почеток во 20:00 часот, ќе биде прикажана операта „Кавалерија Рустикана“.

Диригент: Оксана Мадараш (Украина)
Режисер: Џандоменико Вакари (Италија)


Сценограф: Зоран Николовски
Костимограф: Елена Дончева
Асс Диригент: Катерина Стојковска
Асс.режисер: Алесандро Идонеа (Италија) Љупка Јакимовска, Трајко Јордановски
Концерт-мајстор: Верица Ламбевска
Хор–мајстор: Ѓургица Дашиќ, Јасмина Ѓорѓеска
Корепетитори: Елена Сиљановска, Јанинка Невчева, Андреја Наунов

Настапуваат: Сандра Митровска во улога на Сантуца, Зоран Сотиров како Туриду, Ристе Велков како Алфио, Катерина Стојановска во улогата на Лола, Марика Поповиќ како Мајка Лучија, хорот и оркестарот на Националната опера и балет.


Инспициенти: Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ, Марко Павлевски
Суфлер:Невена Георгиева

„Кавалерија рустикана” е оперски бисер натопен во страст и одмазда како главен движечки мотив, еден од најомилените и најизведувани оперски наслови до ден-денес на светските оперски сцени.


Tрагична приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата.

Билетите по цена од 500 денари можете да ги набавите на билетарницата на НОБ или онлајн на: www.operabalet.mk

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што нè советуваат ѕвездите за утре, 22.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: На Овенот му претстои успешен и активен ден, без разлика дали се работи …