НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ – Ова е најсмртоносното животно на светот, го среќаваме секој ден: До сега убило 52. милиони луѓе!

Ако мислите дека станува збор за диви животни, многу грешите
Кога мислите за најсмртоносни животни во светот, веројатно мислите на лавови, тигри, мечки и слични ѕверови.
Но, Центрите за контрола и превенција на болести во САД тврдат дека животното кое претставува најголема закана за човечкиот вид, нема никаква врска со опасни диви sверови – комарците убиваат повеќе луѓе во светот од кое било друго животно!
Иако не ги сметаме за опасни, туку само за досадни, списокот на смртоносни болести со кои можат да ве заразат со комарците е доста долг. Некои од најпознатите се маларија, вирусот Зика, денга треска, чикунгунија и вирусот на Западен Нил, кои се пренесуваат со каснување од комарец и убиваат милиони луѓе секоја година.
“Во изминатите 200.000 години, околу 108. милијарди луѓе живееле на Земјата. Скоро половина, или околу 52. милијарди, биле убиени од комарци”, рече Тимоти Вајнгард, автор на „Комарец: Човечката историја на најсмртоносен предатор“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнуваат Светите Дванаесет маченици што пострадаа во времето на Диоклецијан

Првиот од нив, Памфил, презвитер на Црквата во Кесарија Палестинска, човек учен и благочестив, го …