Tag Archives: болести

(ФОТО) Маја Оџаклиевска проговорила за својата болест: ПЛАЧЕЛА ОД БОЛКИ, па морала целосно да го промени животот

Била потребна голема дисциплина Легендарната пејачка Маја Оџаклиевска (68) поради здравствени проблеми морала да го промени начинот на живот. Како што со децении градеше кариера на јавната сцена, лошите навики поради зафатениот начин на живот станале секојдневие, но таа морала да ги промени поради болест. – Не би сакал оваа …

Повеќе »

Не ги игнорирајте: Белите дамки на ноктите можат да бидат знак за сериозна болест

Често слушаме дека ноктите се огледало на здравјето. И тоа е вистина. Ноктите се составени од протеин познат како алфа-кератин, кој делува како полимер за да обезбеди заштитен слој за кожата одоздола, што значи дека е важно добро да се грижите за нив, но и да внимавате на какви било …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СЕ БОРЕЛА СО ДЕПРЕСИЈА, НЕ МОЖЕЛА ДА ЖИВЕЕ БЕЗ ТАБЛЕТИ, ЈА ИЗГУБИЛА КОСАТА: Еве како денес изгледа познатата Кристл од „Династија“!

Американската актерка Линда Еванс (79), која ја играше Кристл Карингтон во сапунската опера „Династија“ во 1980-тите и зад себе има кариера долга повеќе од 60. години.Линда Еванс денес има 79. години, а многумина ќе се согласат дека таа и понатаму е убава жена. Еванс е родена во 1942. година во …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕТО ДОКАЖАЛО – ЛУЃЕТО СО ОВАА КРВНА ГРУПА ЖИВЕАТ НАЈДОЛГО И СЕ НАЈОТПОРНИ НА ТЕШКИ БОЛЕСТИ: Тврдат научниците!

Дали припаѓате на оваа група? Истражувањата покажаа дека не е важно која крвна група сме, кога станува збор за отпорноста на организмот на болести. Ако имате нулта крвна група, вие сте еден од најиздржливите луѓе. Луѓето со оваа крвна група имаат најмалку шанси да страдаат од кардиоваскуларни болести, како што …

Повеќе »

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ – Ова е најсмртоносното животно на светот, го среќаваме секој ден: До сега убило 52. милиони луѓе!

Ако мислите дека станува збор за диви животни, многу грешите Кога мислите за најсмртоносни животни во светот, веројатно мислите на лавови, тигри, мечки и слични ѕверови. Но, Центрите за контрола и превенција на болести во САД тврдат дека животното кое претставува најголема закана за човечкиот вид, нема никаква врска со …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕКОГАШ И СЕГА – БИЛ НАЈЗГОДЕН ГЛУМЕЦ ВО ХОЛИВУД А ПОТОА МАКИТЕ „ГО СКРШИЛЕ“: Брендан не умеел да се справи со страшните работи кои му се случиле – сега е скоро непрепознатлив!

Актерот Брендан Фрејзер во 90-тите години го сметале за најголема надеж во Холивуд. Брендан Фрејзер се повлече од филмот и телевизискиот свет по неговиот развод. Неговата лоша ментална состојба, алиментација од 1. милион долари годишно и наводното злоставување го уништиле актерот. Фрејзер признал дека влијателниот новинар, Филип Берк, го допирал …

Повеќе »

Месецот на раѓање открива од што ќе се разболувате!

Месецот во кој сте родени открива не само за вашата личност, животен пат туку и од што најмногу, можете да, се разболувате. Јануари: Висок крвен притисок Срцеви заболувања Февруари: Малиген тумор на бели дробови или на бронхиите Давење Март: Срцеви болести Проблеми со циркулацијата Април: Болки во гради Болести со …

Повеќе »

(ФОТО) Ексклузивно: Еве какво месо ни продаваат во касапниците во 21. век!

Пред празниците касапниците, како и секој петок, довезуваат нови количества месо со цел купувачите да имаат добар избор. Ај што цените се превисоки за поголемиот дел од купувачите, ниту вработените во касапниците воопшто не водат сметка за тоа како го довезуват месото во своите простории. Фотографиите се направени утрово пред …

Повеќе »

(ВИДЕО) Реклама поради која ќе посакате да го оставите пушењето!

Пушачите знаат колку е тешко успешно да се остават цигарите, но на тоа би можела да ве поттикне новата реклама која ја објавил Заводот за јавно здравство на Англија (ПХЕ) во рамките на својата антипушачка кампања. Во видеото е прикажано како разни отрови од цигарите влегуваат во крвта и се …

Повеќе »