Tag Archives: болести

(Рецепт) Руска биохемичарка и докторка по природна медицина тврди дека причините за смрт се во цревата: „Полни се со паразити“ – Еве и како да се исчистите од нив!

Во природната медицина дури постои и изрека дека „смртта доаѓа од цревата“ и тоа буквално е така. Кога би ги знаеле и би ги почитувале правилата за редовно чистење на цревата тогаш би живееле подолго и поздраво. Руска биохемичарка и доктор по природна медицина, Марва Вагаршаковна Огањан зад себе има …

Повеќе »

10. причини да правите што повеќе јадења со куркума како превентива на канцер, помош на артритис, Алцхајмер, дијабетес…

Куркумата е зачин кој содржи куркумин – антиоксиданс кој носи многу придобивки за вашето тело. Постојат десет големи причини овој зачин да се најде во вашата кујна. Важно е да се напомене дека се потребни повеќе истражувања за здравствените ефекти на куркумата, бидејќи не е целосно јасно какви количини треба …

Повеќе »

Еве кому е препорачано да јаде лимон секој ден: Во состојба е да излекува сериозни болести!

Лимонот е ризница на витамин Ц. Но, неговите здравствени придобивки не застануваат тука. Лимонот содржи пектин (пребиотик) кој помага во намалување на шеќерот во крвта. Лимонот има малку калории, па затоа е корисен при ригорозни диети. Подолу ви ги пренесуваме сите придобивки на лимонот Лимонот е оптимален извор на витамин …

Повеќе »

„НАЈСПЕЦИЈАЛНИ“ ЛУЃЕ: Предности и слабости на луѓето со НУЛТА крвна група

Кога ќе се налутат стануваат импулсивни. Луѓето со нулта крвна група (0) се повеќе склони кон некои болести, но тие исто така имаат некои многу моќни карактеристики што ги прават да се истакнуваат кај популацијата. Луѓето со нулта крвна група се посебни затоа што можат да дадат крв на сите …

Повеќе »

10 болести кои ги наследуваме од мајката: Тука ништо не можеме освен превенција!

Лекарите ќе ви кажат дека е подобро од мајката да сте наследиле пари отколку болест, но генетиката е чудо… Нашите гени не ги одредуваат само изгледот и карактерните особини туку и слабостите ан организмот, односно склоност кон одредениз аболувања. На пример, дури и причина за депресија или несоница не мора …

Повеќе »

10. собни билки кои се грижат за вашето здравје

Некои домашни растенија смируваат разни болести, го чистат воздухот и собираат енергија во просторот, па затоа е одлична идеја да го наполните вашиот дом со нив. Тие не се тешки за одгледување и одржување, а од нив ќе имате повеќе придобивки. Чили Исхрана богата со зачини како чили го стимулира …

Повеќе »

Имате бели линии на ноктите? Еве на што се’ тоа може да укажува!

Прстите, особено ноктите, откриваат многу за здравјето на луѓето. Нутриционистот Фиона Так вели дека доволно е само да ги погледнете вашите нокти за да сфатите дека ви недостасуваат одредени хранливи материи. „Белите ленти на ноктите можат да бидат знак на недостаток на цинк или калциум во телото“, рекла таа за …

Повеќе »

(Рецепт) Кромидот е многу здрав: Нема што не лекува – откријте дали може да ви помогне!

Сè за кромидот и неговите здравствени придобивки Кромидот е богат со јаглени хидрати, вклучувајќи гликоза, фруктоза, сахароза, но и витамини Б, Е, каротин. Кромидот содржи минерали: железо, натриум, калиум, кобалт, фосфор, калциум, бакар, цинк, манган, како и органски киселини: јаболко, лимон, есенцијални масла, фитонциди. Кромидот е ефикасен лек против склероза, …

Повеќе »

НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ – Ова е најсмртоносното животно на светот, го среќаваме секој ден: До сега убило 52. милиони луѓе!

Ако мислите дека станува збор за диви животни, многу грешите Кога мислите за најсмртоносни животни во светот, веројатно мислите на лавови, тигри, мечки и слични ѕверови. Но, Центрите за контрола и превенција на болести во САД тврдат дека животното кое претставува најголема закана за човечкиот вид, нема никаква врска со …

Повеќе »