НЕ ВИ ТРЕБА НАПОРНО ВЕЖБАЊЕ – САМО ЧИСТЕЊЕ, ПЕРЕЊЕ,ПЕГЛАЊЕ: Еве колку калории трошат домашните работи!

Со ПЕРЕЊЕ И ПЕГЛАЊЕ  НА РАКА, можете да потрошите исто количество калории кои ги топите кога ќе направите 100. клекнувања.
Бришење на прашина, миење садови, собирање прашина со правосмукалка, пеглање и други домашни работи можеби не се највозбудливите работи што сакате да ги направите, но верувале или не, една студија открила дека правењето некои работи во домаќинството неделно може да ви потроши повеќе од 2000 калории.

Чистење на када (15 минути) – ќе изгубите 100 калории, како да сте направиле 30 клекнувања со скок.
Местење на креветот (15 минути) – ќе изгубите 65 калории, како брзо да сте оделе 1,5 километри.
Чистење со правосмукалка (30 минути) – ќе изгубите 90 калории, како да тренирате кикбокс  15 минути.
Пеглање (3 часа) – ќе изгубите 420 калории, како да тренирате 60 минути зумба.
Рачно перење алишта (60 минути) – ќе изгубите 78 калории, како да сте направиле 100 вежби за стомак.
Косење на тревата (60 минути) – ќе изгубите 325 калории, како да имате 20 минути тренинг со висок интензитет.

Бришење прозорци (60 минути) – ќе изгубите 334 калории, како да сте направиле 40 склекови.
Миење садови (15 минути секој ден) – ќе изгубите 560 калории, како да сте пливале 2.500 метри.
Бришење прашина (15 минути) – ќе изгубите 25 калории, како да имате две минути „планк“ или издржливост, популарна вежба за обликување на телото.

Чистење на подот (30 минути) – ќе изгубите 145 калории, како да сте трчале 15 минути.
Работа во градината (30 минути) – ќе изгубите 213 калории, како да сте возеле велосипед 45 минути.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Заборски и Спасеновски од „Макпетрол“ достојно го претставија македонското карате во Анталија

Членовите на скопскиот клуб „Макпетрол“, Петар Заборски и Петар Спасеновски, остварија солидни резултати на неодамнешниот …