МОЖНО ЛИ Е ЛУЃЕТО ДА СЕ ТОЛКУ ЗЛОБНИ? Жена за малку ќе загинала во заледено езеро а луѓето ја исмејувале поради килограмите!

Властите во Мичиген објавиле видео од спасување на жена која паднала во замрзнатото езеро додека била на риболов. Но, некои луѓе наместо тоа да го сфатат како предупредување, реагирале на еден сосема неочекуван начин.
Кориша Милер ловела риби кога се лизнала и паднала од карпа во езерото чија температура била само 2 Целзиусови степени.
Една блиска пријателка брзо ја забележала како се бори со ледената вода и се обидела да ја извлече на суво, но без никаков успех. Милер не можела да се движи во ледената вода затоа што нејзиното тело одумирало.
Двајца рибари кои се нашле во близина, исто така, се обиделе да помогнат, така што и ја држеле главата над нивото на водата за да не се удави, соопштила канцеларијата на шерифот.
Конечно пристигнале пожарникарите од станицата Харисон кои веднаш сфатиле дека несреќната жена не може да ги движи нозете, но по неколку обиди успеале да ја извадат од ледената вода. Снимките за спасување биле објавени на Фејсбук како предупредување за другите, а брзо со коментари се јавила и самата Милер, објаснувајќи дека целата ситуација е несреќа што скоро завршила трагично.


9972-20

On 1/27/20 at 3:20pm, this young lady was fishing off of docks in Harrison Township. As she attempted to stand up, she lost her footing and slipped off the dock into the freezing water. The young lady’s friend was a dock over and heard her fall; she looked over to see her friend struggling in the icy waters. Her friend was unable to pull her up to the dock and the young lady’s body began to go numb. Two nearby fisherman heard the women’s cries and came over to help. The two fisherman attempted to pull the woman up onto the dock but struggled as the young lady’s body had become completely numb and she was unable to move. Her friend called for help as the fisherman held on to the young lady keeping her from slipping underwater and surely drowning. The Macomb County Sheriff’s Office along with the Harrison Fire Department arrived on scene and were able to pull the young lady from the 36 degree water. She was believed to be in the water for approximately 15 minutes.The young lady is doing better today but wants to remind people to always fish with a partner and make sure you have proper, non-slip, footwear when you walking on any slippery surface. She is forever grateful to her friend and the fisherman that saved her life. We thank them as well. What you need to know if you happen to fall into cold water. • Don't panic. Try to get control of your breathing. Hold onto something or stay as still as possible until your breathing settles down. It may be a boat, a fixed object, or something floating. Focus on floating with your head above water until the cold shock response abates.• If multiple people fall into cold water, huddling in a group lessens the loss of body heat and is good for morale. Also, rescuers can spot a group more easily than individuals.• If you were not wearing a PFD when you entered the water, look to see if one is floating around you and put it on immediately. Don't take your clothes off unless absolutely necessary. A layer of water trapped inside your clothing will help insulate you.• Get as much of your body out of the water as possible. Even though you may feel colder out of the water, the rate of heat loss will be slower than if immersed in water.• If you cannot get out of the water quickly, act to protect against rapid heat loss. In as little as 10 minutes, you may be unable to self-rescue. Your focus now should be to slow heat loss.o Safety typically looks closer than it actually is, so staying with the boat is usually a better choice than swimming.o Adopt a position to reduce heat loss. If alone, use the HELP (Heat Escape Lessening Posture) position; or if there are others in the water with you, huddle together. The HELP position looks similar to the fetal position.o If you must swim, conserve energy and minimize movement. Swim on your back with your upper arms against the sides of your chest, your thighs together, and your knees bent. Flutter-kick with your lower legs.• Be prepared at all times to signal rescuers.• Seek medical help immediately.For more information on cold water safety please out https://www.boat-ed.com/


Gepostet von Macomb County Sheriff's Office am Dienstag, 28. Januar 2020

„Требаа само неколку секунди за да почнам да чувствувам како моето тело се замрзнува. За две минути го загубив счувството во нозете а по 15 минути ја изгубив свеста“, напишала таа.
Милер во видеото е облечена во топ и хеланки, а тоа предизвикало шокантни реакции од некои луѓе кои ја засрамиле поради нејзината облека и тежината.
„После вакво трауматско искуство во кое скоро и да го загубив животот, ова е сè што луѓето имаат да го кажат. Луѓето немаат поим дали имав 180 килограми“, изјавила таа за Detroit Free Press. .
Некои застанале во нејзина одбрана и на „троловите“ им кажале дека треба да се срамат, но Милер вели дека може и сама да се справи со критиките.
Жената се опоравува, а властите ги предупредуваат луѓето секогаш да одат на риболов во парови и правилно да се облекуваат за да спречат вакви несреќи.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Тајната вила на Тито била најскапата претседателска резиденција, но од таа раскош не останало многу…

Некогаш била најскапа претседателска резиденција а денес пропаѓа. Од раскошно уредената тајна вила останале урнатини …