Tag Archives: тежина

Прејадување во стресни ситуации: Каква е врската помеѓу СТРЕСОТ и ТЕЖИНАТА?

Кога сте под притисок, вашите навики во исхраната се менуваат, како и вашите хормони. Истражувањата покажуваат дека хроничниот стрес е во корелација со зголемувањето на телесната тежина со текот на времето. Во една студија во списанието Obesity, луѓето чии примероци на коса покажале покачени маркери на хормонот на стрес кортизол, …

Повеќе »

Симптоми на дијабетес кај жените: Како да ги препознаете на време

Дури и ако водите здрав живот, постојат фактори кои можат да доведат до дијабетес. Симптомите на дијабетес кај жените откриваат како да го препознаете навреме. Симптоми на дијабетес кај жените Дијабетес тип 1: Симптоми Дијабетесот тип 1 е предизвикан од автоимун процес во кој антителата ги напаѓаат бета-клетките на панкреасот. …

Повеќе »

(ФОТО) Некои се истопиле до непрепознатливост, други се пололниле: Колку килограми имаат најубавите жени на светот?

Во денешниот свет, а особено во светот на шоу-бизнисот, многу внимание се посветува на физичкиот изглед и тежината, па дури и на убавиците кои редовно се појавуваат на насловните страници на светските списанија понекогаш им е тешко да се придржуваат до се’ построгите стандарди за убавина. Секогаш кога ќе се …

Повеќе »

Еве што се случува во вашето тело ако редовно јадете компири

КОГА луѓето помислуваат на јаглехидрати, компирите можеби се меѓу првите намирници што ќе им паднат на ум. Исто така, повеќето луѓе веројатно се свесни за фактот дека јадењата со компири, како што е помфритот, не се здрави како стапчињата од морков или целер, но и дека претерувањето со нив може …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Ѕвер“ со 1385 КС и 1385 килограми

Лесно би требало да го собори актуелниот светски рекорд SCC Tuature од 455,3 км/ч. Koenigsegg CC850 располага со сите 1366 КС и 1384 Nm, колку и варијантата на најновиот 5.0 литарски V8 твин-турбо мотор. Моторот може да работи на синтетички горива, црвената линија е на 8.500 вртежи во минута, а …

Повеќе »

Ненадминати совети на Моника Белучи за да станете женствени: Немаат врска со тежината, возраста или изгледот

Една од најубавите жени во светот на сите припаднички на понежниот пол им сподели совети вредни како злато Моника Белучи е, без никакво сомневање, една од најубавите жени во светот. Она што и е најголем адут е нејзината природна убавина која не избледува со годините и како што кажала и …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕГА Е ДОСТА – ИДЕАЛОТ ЗА УБАВИНА КОЈ  СЕ НАМЕТУВА Е НЕРЕАЛЕН, ЈАС ВАРИРАМ ВО КИЛОГРАМИТЕ, ПА ШТО! Познатата актерка им ПРКОСИ на женските окови!

Идеалот за убавина кој се наметнува на социјалните мрежи одамна зема замав. Девојките се се’ понесигурни и придаваат преголема важност на својот изглед, гардероба, коса, нокти, шминка и други надворешни фактори, а значително помалку на својот интелект, а најважно за нивното ментално здравје. Таканаречените филтри се „основниот“ дел на секоја …

Повеќе »

Прејадување во стресни ситуации: Каква е врската помеѓу СТРЕСОТ и ТЕЖИНАТА?

Кога сте под притисок, вашите навики во исхраната се менуваат, како и вашите хормони. Истражувањата покажуваат дека хроничниот стрес е во корелација со зголемувањето на телесната тежина со текот на времето. Во една студија во списанието Obesity, луѓето чии примероци на коса покажале покачени маркери на хормонот на стрес кортизол, …

Повеќе »

Оваа супа е најдобра за рамен стомак, вели диететичар

Студените есенски и зимски денови со помала сончева светлина може да ни го нарушат расположението, па дури и да доведат до зголемување на килограмите. Истражувањата покажуваат дека луѓето во зимските месеци се здебелуваат во просек од половина до еден килограм. Постојат неколку причини за тоа – со помалку витамин Д, …

Повеќе »