Легендата на фолк музиката итно хоспитализирана поради корона: Славниот пејач е во тешка состојба – приклучен на кислород!

Бардот на југословенската народна музика Предраг Живковиќ Тозовац (85) вчера бил примен во КБЦ „Драгиша Мишовиќ“ во Белград со потврден корона вирус и пневмонија.
„Неговата крвна слика не е добра, тој засега е во сериозна состојба, но е стабилен. Тој не е поврзан со респиратор, но прима терапија со кислород. Неговата состојба активно ќе се следи во текот на ноќта, лекарите прават сè за да му помогнат, но рано е да се дадат какви било прогнози, ќе видиме како ќе се развива ситуацијата“, изјавил извор ,добро информиран, за здравјето на славниот пејач.
Тозовац е роден во Краљево во 1936. година, од татко Светозар-Тоза Живковиќ, по кого го добил прекарот и мајката Будимка, така што малкумина од неговите многубројни обожаватели знаат дека неговото вистинско име е всушност Предраг Живковиќ.


Неговата голема популарност започна во 1971. година, кога победува на „Песна на летото“ со композицијата „Мирјана“. Следната година, тој повторно победи со песната „Очи на жена“ и го потврди својот статус на најпопуларен пејач на овие простори. Во 1972. година, тој ја отпеа песната „Еремија“, која тогашните комунистички власти ја класифицираа како четнички песни, поради што беше принуден да се засолни кај пријателите во Германија. По две години, тој се враќа во Југославија, властите му го одземаат пасошот, но Тозовац останува миленик на публиката и продолжува да пее, но и да води разни емисии и емисии …
Многумина го сметаат за најголем господин на југословенската народна музика, а неговите песни не исчезнаа со годините, па и денес се неизбежен репертоар на сите прослави и свечености, како што се „Ме чекаше“, „Очите на една жена“,„Есен во мојата уличка“,„Лено, Лено Магдалено“ и многу други …
Во октомври 2012 година тој доби диплома за заслужен граѓанин на градот Краjeево.
На почетокот на оваа година, славниот пејач се ожени со својата животна сопатничка Емилија Мима, после 40. години љубов и заеднички живот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува нашиот познат оперски пејач Благој Нацоски

Благој Нацоски е роден на 18 мај 1979 година во Скопје. Тој е познат македонски …