Концерт на Оркестарот на Националната Опера и Балет со Солисти

Во рамките на манифестацијата „Денови на Македонската Музика 2024“, утревечер во Македонската Опера и Балет, со почеток во 20:00 часот ќе може да го погледнете концертот на Оркестарот на Националната Опера и Балет со Солисти.

Диригент: Иван Еминовиќ
Солисти: Весна Гиновска Илкова- сопран,
Наде Талевска – сопран,
Гонца Богоромова – сопран,
Горан Начевски – баритон


Програма:
Димче Николески (1943-1998)
УВЕРТИРА за симфониски оркестар (1975)

Фатос Лумани (1983)
Арија на ХАСАН АГА и Сема/инструментален фрагмент од операта „Скендер бег“ (2019)
Горан Начевски – баритон


Стојан Стојков (1941)
DOGMATIK соло глас и симфониски оркестар (2016)
Весна Гиновска Илкова – сопран

Стојче Тошевски (1944-2008)
ГОСПОДИ, ПОМИЛУЈ МЕ за сопран, англиски рог, удиралки и гудачи (1997)
Гонца Богоромова – сопран


Ристо Аврамовски (1943-2007)
Арија на ЛИДИЈА од операта „Лидија од Македонија“ (2001)
Наде Талевска – сопран

Живојин Глишиќ (1954)
КАЖИ, КАЖИ, ЛИБЕ СТАНО
Наде Талевска – сопран и Горан Начевски – баритон

Влезот е слободен.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

5 знаци на депресија на кои не обрнуваме внимание: Се потиснуваат и игнорираат

Депресијата е често, но сериозно нарушување на расположението. Иако истражувачите сè уште ги проучуваат причините …