Концерт на камерниот ансамбл „Алтус“ со солисти

Во рамки на манифестацијата „Денови на македонска музика 2024“, вечерва во малата сала на Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот ќе се одржи концерт на камерниот ансамбл „Алтус“ со солисти.

Диригент: Паскал Галоа
Солисти: Гонца Богоромова Краповски – сопран
Милена Дамњановиќ – сопран


Влезот е слободен.

Благој Цанев (1937-2020)
БДЕЕЊЕ (на текст од Блаже Конески) (1984),
за сопран, флејта, кларинет, виола, виолончело и ударни инстр.
арр. Филип Иванов (2021)


Јана Андреевска (1967)
АКО УМРАМ… (од зборникот на браќата Миладиновци),
за мецосопран, флејта, кларинет, виола и виолончело (2021)

Михајло Трандафиловски (1974)
HARMORHEOMODY за виолина, кларинет, виолончело
и пијано (2003)


Панде Шахов (1973)
Циклус песни СОНИШТА ( на стихови од Јордан Плевнеш)
за сопран и камерен ансамбл (2023)

Валентина Велковска Трајановска (1976)
ОМЕН за сопран, кларинет, виолина, виолончело
и ударни инструменти (2003)

Ана Пандевска (1985)
ROTARY FOLK за соло кларинет и фиксен медиум (2022) – светска премиера

Членови на ансамблот „Алтус“:
Паскал Галоа – диригент
Гонца Богоромова Краповски – сопран
Елена Стојческа – флејта
Игор Иванов – кларинет
Мартин Димитров – виолина
Марко Виденовиќ – виола
Паскал Краповски – виолончело
Антоние Весковски – ударни инструменти
Маријана Николовска – пијано

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …